avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate lorand95

Activitate lorand95

Discuție Marca
Ma aflu intr un proces civil pe proprietate intelectuala unde voi cere daune pentru folosirea fara drept a unei marci inregistrate . Societatea respectiva stia ca marca noastra este inregistrata in urma unie notificari primite de la nou . A continuat sa foloseasca marca nostra aproximativ 18 luni dupa primirea notificarii si a 2 dosare penale renuntand pana la urma a o mai folosi.

Intrebarea mea este la ce mod pot cere despagubiri ?
Pot spune ca redeventa pentru a folosi marca este de ex 1000 de euro pe luna( cine vrea cumpara cine nu sa nu o foloseasca)?
sincer cautativa un alt loc de munca
Noi am incercat sa ne facem buletinele pe adresa de acolo in scopul de a incepe pregatirile pentru renovare (debransare caldura, montare contor de gaze), dar cei de la evidenta populatiei ne-au spus ca nu se poate pentru ca nu locuim acolo.



Toate utilitatile le puteti trece pe numele Dv s inclusiv internet telefon televiziune pe baza actului de proprietate fara a avea buletinul pe adresa respectiva. Si eu am cumparat o casa si am trecut utilitatile pe numele meu fara a avea buletinul pe adresa respectiva ci pe baza actului de proprietate, in cazul D vs contractul de vanzare cumparare !





Faceti o plangere la politie daca nu ati semnat nimic
decizia de inventar se face in scris cu numar de inregistrare , cine face parte din comisie etc care trebuie semnata de gestionar. Nu semnati nimic si nu va pot face nimic . ideea este ca nu va pot face nimic dar nici zile bune nu va vad in continoare la firma respectiva
Vi sa adus la cunostiinta in scris ca din data de.. se incepe inventarul ?
Nu semnati nimic ! Administratorul firmei trebuie sa va comunice cand se face inventar pentru ca si gestionarul sa fie de fata. In cazul in care nu puteti participa la inventar din anumite motive personale sau medicale puteti desemna o persoana care sa va reprezinte sau sa se amane inventarul cu cateva zile pana veti putea fii si D vs de fata. Doar in cazul in care vi sa comunicat ca se face inventar in data de ..si D vs ati declarat in scris ca nu doriti sa participati la inventar atunci santeti buna de plata! In mod normal trebuia sa semnati o decizie de inventariere unde se anunta comisia din care faceti si Dvs parte si perioda in care se face inventarul iar la sfarsit se inchei un proces verbal care se semneaza de mebrii comisiei. Daca nu au respectat pasii care i am mentionat mai sus nu va pot face nimic .
SI EU AM PATIT LA FEL. AM FACUT 2 PLANGERI PENALE LA UN INTERVAL DE 6 LUNI CARE SAU PRIN ALICAREA UNEI AMENZI ADMINISTRATIVE SI SCOATEREA DE SUB URMARIRE PENALA A INVINUITULUI. SI MIE AMBELE ORDONANTE MI AU SOSIT FARA SA FIE IN PLIC
Răspuns la discuția REVIZUIRE
prin 2 acte (2 ordonate) infractiunea sa desfasurat pe o perioada de aproape 2 ani de zile. Dupa luarea la cunostinta de prima ordonanta a continuat infractiunea prin alt mod( infractiunea este pe proprietate intelectuala , marci) si aici va dau un exemplu poate stupid " am inteles ca nu am voie sa fur din supermarket dar nu am stiut sau nu am inteles ca nu am voie sa fur de la chioscul din coltul strazii" cam asa suna si motivarea parchetului in a doua ordonanta " a inteles in mare parte gravitatea faptei dar nu a inteles ca nu are voie sa foloseasca marca si pe ..... fapt dovedit de partea vatamata si in prima plangere penala respectiv in primul dosar penal si prima ordonanta
Discuție REVIZUIRE
1Daca cineva a comis 2 infractiunui a 2 fiind in forma continua (acelasi autor , aceiasi fapta si aceiasi parte vatamata si detin 2 ordonate emise la un interval de 6-7 luni ordonate prin care se spune clar ca sant intrunite elementele constitutive ale infractiunii etc dar se aplica o amenda administrativa in ambele se poate cere revizuirea dosarelor la un alt parchet sau alta institutie decat cele din orasul unde au fost emise ?

2. Daca as deschide un proces in civil pentru recuperearea daunelor sant sanse sa pierd? ( In penal sa demonstrat ca este de vina doar ca nu prezinta pericol social si parchetul nu a solutionat si partea civila )