avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Activitate catinka

Activitate catinka

Buna ziua,
Sunt din IASI si as dori sa imi spuneti daca pentru un TV achizitonat in data de 16.03.2017 care s-a defectat in data 14.05.2017 (placa de baza) pot primi negatie in vederea inlocuirii TV. Doresc sa mentionez ca magazinil este de acord cu imlocuirea, dar firma refuza sa imi dea negatie pe motiv ca poate fi reparat. eu nu doresc sa primesc un TV reparat avand in vedere banii pe care i- am dat ( 2.600 lei)
si perioadaa de functionare, mai putin de doua luni.
Va multumesc
as dori sa stiu daca a semnat cineva un nou contract si cun vi s-au parut cluzele contractuale, daca u expert in contracte cu bancile a vazut acest contract. Mie mi se par abuzive aceste clauze.
am primit oferta de la BT pt conversia din franci in lei a creditului de la Wolksbank, daca a mai semnat cineva, as dori sa stiu cum vi s-au parut clauzele contractuale ? mie mi s-au parut cam abuzive.
daca un expert in contracte a vizualizat acest contract si ce parere are ?
Va multumesc mult pt raspunsurile date .Ati fost de mare ajutor.As dori sa imi spuneti daca pot actiona in instanta angajatorul fara a contesta decizia de concediere colectiva, deorece nu gasesc nci o portita prin care sa poata fi contestata si daca ma pot axa pe alte subiecte cum ar fi daune morale, am o internare pentru depresie cauzata de pierdeea locului de minca si modul cum au procedat, incalcarea dreptului de a participa la posturile vacante la data reorganizarii societatii, eu fiind plecata din tara in CO. iar la intorcere am gasit in cutia postala o recipisa care s-a dovedit a fi preavizul, iar cu 2 aug. am primit desfacerea.
Am cautat pe net si nu am gasit un avocat specializat in litigii de munca din Iasi.Ma puteti ajuta, va rog, cu numele unui avocat Va multumesc.
Va rog sa imi spuneti daca in cazul desfacerii contractului de munca nelegal pot cere daune morale, echivalentul salariilor care ar fi trebuit sa le primesc daca ramaneam in sistem pana la pensie,aprox 10 ani.
Va multumesc
multumesc, sesizarea am facut-o la ministerul din care fac parte
Va multumesc mult pentru raspunsurile pe care mi le-ati dat, mi-au fost de mare folos.
Va rog sa imi spuneti daca in cazul unei sesizari pe care am trimis-o si la care am primit un raspuns nefavorabil cu mentiunea ,, in urma analizarii cazului,, am dreptul sa cer detalii privind analizarea cazului sau nu si daca pot sa cer o copie a raportului de cercetare, daca legislatia in vigoare imi da acest drept.
Spuneti- mi, va rog ,ce documente se depun pt contestarea concedierii, in afara deciziei de concediere si daca pot actiona in instanta persoanele care au semnat acea decizie, deasemenea daca pot sa cer daune morale. Va multumesc.
va rog sa imi spuneti daca putem beneficia de fonduri pt dezvoltarea unei intreprinderi mici care se ocupa cu fabricarea de canapele, pana acum toate incercarile au fost fara raspuns si mai mult suntem in ceata la acest subiect. Multumesc.