Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... actionera in instanta a angajatorului pt concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

actionera in instanta a angajatorului pt concediere

Spuneti- mi, va rog ,ce documente se depun pt contestarea concedierii, in afara deciziei de concediere si daca pot actiona in instanta persoanele care au semnat acea decizie, deasemenea daca pot sa cer daune morale. Va multumesc.
1. La cererea de chemare in judecata mai puteti atasa si copie de pe c.i.m...

2. In instanta se sanctioneaza angajatorului , iar in caz de pierdere acesta are la indemana actiunea in regres impotriva persoanelor care au decis concedierea nelegala a dvs.

3. Art. 253 C.mun.
(1) Angajatorul este obligat, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, sa il despagubeasca pe salariat in situatia in care acesta a suferit un prejudiciu material sau moral din culpa angajatorului in timpul indeplinirii obligatiilor de serviciu sau in legatura cu serviciul.
.......

4. Obligarea angajatorului la plata daunelor morale
www.avocatnet.ro/content/art...