avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 202 soluții astăzi
Forum Activitate reva

Activitate reva

ref la cesionare loc de veci.In urma decesului parintilor,eu si sora mea am mostenit locul de veci (dublu)al parintilor,pentru care am facut certificat de mostenitor suplimentar la notar si contract de concesiune ptr locuri de inmormintare (in 2018).Acum,in 9 octombrie 2020 eu am donat prin notariat locul meu fratelui meu care nu aparea ca si mostenitor ,am mers la cimitir cu fratele meu ptr un nou contract de concesiune,in care sa apara fratele meu si sora mea.La cimitir mi-au cerut contractul de concesiune in original eu avind numai copie si chitanta de plata a locului de veci,si nu mi se accepta contractul de concesiune in copie.Sora mea refuza sa ne dea original.ce pot eu sa fac acum ? Sora mea are 71 de ani,fratele 74 si ii e frica surorii mele sa nu moara fratele inaintea ei.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.multumesc anticipat.
da,am facut certificat de mostenitor si apar in coala funciara cu 1/4
Buna ziua,am o intrebare :la moartea parintilor am mostenit un apartament de 3 camere impreuna cu sora mea ,ea are 3/4 si eu 1/4,tatal a decedat in 1995 dar nu mi-am cerut dreptul cit traieste mama mea ,mama a decedat in 2015 dar sora mea nu vrea sa ma plateasca mMentionez ca am certificat de mostenitor,sunt trecuta in CF ,iar sora mea locuieste singura ,dar nu vrea nicicum sa ma plateasca.Ce as putea sa fac ?multumesc
Buna ziua,doresc sa pun o intrebare :am avut in 2012 un credit la Provident,pe care nu din 2013 nu l-am mai putut plati pe caz de boala (handicap).nu am primit nicio notificare din partea firmei,din 2013 pina acum in 14.08.2020 am primit o notificare din parte unui birou de executari judecatoresti Asociati Aequitas care ma someaza sub numele Debt Collection Agency sa achit un debit restant de 3.127,18 lei in baza unui contract initial si cessionat cu Ultimo Portfolio.INTRUCIT NU AM PRIMIT NICI O COMUNICARE IN ACESTI 7 ANI DE LA NICI O FIRMA SAU BIROU,ESTE VALABILA ACEASTA SOMATIE?NU ESTE PRESCRISA? ROG AJUTOR CU UN SFAT
sunt casatorita de 8 ani plus 2 de concubinaj.in timpul concubinajului am achizitionat cu sotul o garsoniera dar este numai pe numele lui.intrebari
1)in cazde deces eu ce drepturi am -el are o fiica:
2)poate sa imi doneze mie 1/2 din grs si atunci in caz de deces eu mai beneficiez de ceva din partea lui?
multumesc
Functionarilor publici li se indexeaza salariile reduse in 2010.am intrat in pensie in iunie 2012 deci pierd de doua ori : odata banii pierduti -cei 25%-a doua oara punctajul aferent acestor bani la calculul pensiei.NU MAI EXISTA NIMENI IN ACEASTA SITUATIE?NU PUTEM RECUPERA NIMIC? NU PUTEM ADRESA IN INSTANTA ?CARE AR FI PASII?
AM VAZUT LA TV CEVA CU PRIMELE DE VACANTA DAR NU AM GASIT NIMIC OFICIAL.STIE CINEVA CEVA CONCRET?