Forum Discuţii juridice Executare silită doresc sa pun o intrebare :am avut in 2012 un credit ...
Discuție deschisă în Executare silită

doresc sa pun o intrebare :am avut in 2012 un credit ...

Buna ziua,doresc sa pun o intrebare :am avut in 2012 un credit la Provident,pe care nu din 2013 nu l-am mai putut plati pe caz de boala (handicap).nu am primit nicio notificare din partea firmei,din 2013 pina acum in 14.08.2020 am primit o notificare din parte unui birou de executari judecatoresti Asociati Aequitas care ma someaza sub numele Debt Collection Agency sa achit un debit restant de 3.127,18 lei in baza unui contract initial si cessionat cu Ultimo Portfolio.INTRUCIT NU AM PRIMIT NICI O COMUNICARE IN ACESTI 7 ANI DE LA NICI O FIRMA SAU BIROU,ESTE VALABILA ACEASTA SOMATIE?NU ESTE PRESCRISA? ROG AJUTOR CU UN SFAT
Daca primiti ceva de la executor sa mergeti urgent la avocat.

Daca notificarea aceasta nu este de la executor nu sunt probleme.
Debt Collection sunt cei care au preluat datoria. Va trebui sa contestati executarea. Mai bine verificati exact ce documente ati primit si vedeti sa nu fie deja inceputa executarea si sa existe dosar executional. Daca exista, trebuie sa formulati contestatie la executare in termen de 15 zile de cand ati primit.
Ar trebui sa mearga cu toate actele la avocat ca sa fie verificate.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat