avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate daianap

Activitate daianap

multumesc pentru raspuns.
1. a venit cu tot ce era nevoie de acolo, inclusiv vechimea, insa cei de aici nu au luat in considerare actele depuse de ea
2. tocmai asta intrebam, daca stiti sa existe un termen obligatoriu de raspuns
3. a intrebat si i s-a spus ca ei nu cunosc legile din alte tari....
@ tudorvaleriu

multumesc pentru raspuns. din punctul 5, sa inteleg ca nu pot fi data afara timp de 1 an si 6 luni? ma intorc la munca cu o luna inainte sa faca copilul 1 an (ultima luna trebuie sa o stea tatal in concediu de crestere copil) stimulentul de insertie il voi primi timp de 1 an dupa ce ma intorc


@ freeelis

- da, salariile compensatorii sunt prevazute in ccm
- indeplinesc conditiile de somaj, si tocmai la asta faceam referire: desfiintarea functiei pe care o aveam= motiv neimputabil mie :(

Buna ziua, am rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns la situatia mamei mele. A depus actele in tara pentru pensia anticipata si i s-a spus ca mai are nevoie de 4 luni ca sa aibe indeplinite conditiile. Ea a lucrat 9 ani in Portugalia si i s-a spus ca se poate sa solicite vechimea de acolo. Actele au fost trimise de Casa Judeteana De Pensii din data de 3 octombrie 2013 si pana acum nu au/am primit niciun raspuns. Imi puteti spoune, va rog, exista un termen maxim pana cand se primeste raspuns in astfel de situatie? sau cum se intampla de obicei? multumesc
Buna ziua, momentan sunt in concediu de crestere copil, am optat pentru 1 an, tocmai pentru ca de la hr mi s-a spus ca daca aleg 1an ma voi putea intoarce pentru minim 6 luni, daca aleg 2 ani nu sunt obligati sa ma mai primeasca. Urmeaza sa ma intorc in iulie. Intre timp, s-au facut reorganizari la serviciu si functia pe care o aveam eu nu mai exista. As vrea sa stiu daca mai ramane valabila obligativitatea angajatorului de a nu ma concedia 6 luni, sau, in situatia data, se pot gasi alte modalitati de genul salarii compensatorii, somaj, concediere sau altceva? va multumesc frumos
Buna ziua, as dori sa primesc un sfat in legatura cu ce as putea face sa mi se faca dreptate in urmatorul caz:
avand masina parcata pe partea stanga a carosabilului, si fiind pasager in dreapta soferului, a trebuit sa merg putin pe carosabil ca sa pot intra in masina, tocmai in acel moment a trecut pe langa mine un logan albastru neinscricptionat, cu 3 politisti. cel care conducea mi-a spus pe un ton ironic ca as face bine sa merg pe trotuar si nu pe strada, iar eu i-am raspuns "si dumneavoastra sa purtati centura", observand ca nici dansul si nici pasagerii nu o aveau. m-am urcat in masina, sotul meu la volan, eu in dreapta si in spate doi prieteni. masina de politie ne-a asteptat, si dupa ce am trecut de ea a mers in spatele nostru aproximativ 100m. Ne-au depasit pe linia de tramvai si ne-au facut semn sa oprim. Era evident motivul, oamenii vroiau sa se razbune. Am prezentat actele, politistul s-a prezentat dar nu s-a legitimat, i-a spus sotului meu sa ii arate trusa medicala si 2 triunghiuri reflectorizante, l-a pus sa sufle in fiola si apoi s-a dus la masina sa completeze procesul verbal pentru nepurtarea centurii de catre sotul meu. cand a venit cu p-v l-am intrebat daca dansii au voie sa nu poarte centura, si de asemenea daca au voie sa depaseasca pe linia de tramvai, dupa ce mi-a sugerat sa citesc legislatie, la insistentele mele a raspus ca da, au voie. sotul meu nu a semnat p-v considerand ca aceasta amenda a fost aplicata abuziv. a oprit o masina pentru martor. la sfarsit ne-a comunicat "sa ne fereasca Dumnezeu sa ne mai intalnim cu el in trafic". va rog sa ma sfatuti in legatura cu modalitatea in care ar trebui sa procedez. multumesc