avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters25688

Activitate ContSters25688

@Ecaterinaa Si eu sunt una din persoanele care nu mai are incredere in Politie si chiar in ceea ce inseamna justitie la noi in tara; insa din pacate daca doamna nu se acopera cu hartii, atunci nu v-a avea nici cea mai mica sansa sa scape de acest individ :(
ca o mica completare la cele enuntate mai sus: cand sunati la politie faceti-o prin serviciul 112, si nu sunati niciodata direct la sectia de care apartineti. Din pacate sunt multe "uscaturi" la sectii; in vreme ce daca au fost trimisi sa intervina de catre serviciul 112, sunt obligati sa dea o rezolutie ulterior. De asemenea nu acceptati ca raspuns de la politisti "nu se poate"; este dreptul dvs sa depuneti orice plangere iar ei sunt obligati sa o primeasca!
ati putea incerca sa trimiteti o scrisoare recomandata Procurorului in care sa solicitati sa va elibereze copii dupa continutul dosarului atata timp cat sunteti parte in acesta. Practica a creat deja precedente.
@ Gabriela Pintea
Multumesc frumos pentru raspunsul dvs. Din cate imi dau seama, inca o data in plus, legea este "doar pentru anumite persoane"...:(
Buna ziua,
imi cer scuze pentru interventia mea, insa as dori sa ma lamuresc cum se va proceda la calculul pensiei unei persoane care a absolvit studii universitare de stat si in acelasi timp a lucrat cu norma intraga si contract de munca pentru o companie.
In speranta unui raspuns, va multumesc anticipat!
pentru reprezentare la judecatorie
Cum raspund avocatii in fata legii atunci cand nu isi indeplinesc atributiile de serviciu pentru care au fost angajati?
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Din pacate nu cunosc acest aspect. Tot ceea ce stiu este ca acesti bani de bursa provin din fonduri UE. Unde as putea sa ma interesez pentru mai multe informatii?
Un alt aspect ar fi si faptul ca a trebuit sa se incheie un contract special cu institutia de invatamant pe o durata de 3 ani (printre altele, doctorandul se obliga ca daca nu isi termina si sustine teza in termen de 3 ani, atunci va trebui sa restituie toata suma de bani primita). Va multumesc frumos pentru ajutor!
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Si daca un angajat cu norma intreaga la o firma (contract perioada nedeterminata) isi continua studiile si are o bursa POS-DRU, aceasta se ia in calcul sau nu la ICC?