Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Numarul dosarului de la parchet se pastreaza la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Numarul dosarului de la parchet se pastreaza la instanta?

Buna ziua, am si o nelamurire, daca un dosar penal este trimis la parchet, iar parchetul il trimite la judecatorie, ramane acelasi dosar sau se schimba numarul dosarului?? Iar pentru a vedea ce contine acel dosar, care sunt pasii de urmat, va rog ajutati-ma! Pt ca nu stiu ce fel de dosar este, ce contine, doar am primit instiintare.
In momentul in care dosarul va fi trimis instantei acesta va avea un alt numar decat cel sub care este inregistrat acum dosarul de urmarire penala. Tot la momentul in care dosarul va ajunge in instanta il puteti studia la arhiva, pana atunci nu aveti acces la continutul acestuia decat in fata procurorului cand vi se va prezenta materialul de urmarire penala daca sunteti invinuit in cauza respectiva.
Costel DRAGOMIR, Avocat
Multumesc pentru timpul acordat!
ati putea incerca sa trimiteti o scrisoare recomandata Procurorului in care sa solicitati sa va elibereze copii dupa continutul dosarului atata timp cat sunteti parte in acesta. Practica a creat deja precedente.