avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 405 soluții astăzi
Forum Activitate luminita_carmen

Activitate luminita_carmen

Buna seara,
Doresc sa stiu care era cuantumul maxim acordat unui angajat pentru deplasari interne, respectiv diurna/zi in perioda 2009 - decembrie 2011 de societate comerciala care are ca si activitate curieratul si cum se calcula aceasta.
Deasemenea as dori sa stiu in ce conditii si cu ce documente angajatorul poate sa demonstreze ca o parte din diurna acordata a fost considerata si platita ca si ore suplimentare.
Multumesc,
Răspuns la discuția contributie pensie
Multumesc pentru informatii
Răspuns la discuția contributie pensie
Buna ziua,
Scuzati-mi intarzierea raspunsului,data nasterii :24.06.1964
Buna ziua,
Sotul meu a fost angajat cu carte de munca pana in aprilie 2012, contribuind la fondul de pensii(de stat) 29 ani si 7 luni. De atunci nu a mai reusit sa se angajeze.
Putem plati noi cele 5 luni ramase pentru a intregi un stagiu de cotizatie de 30 ani.
Daca da, cat ar trebui sa platim si unde? Mentionez ca in acest moment nu are nici un venit si dorim depunerea dosarului de pensie intrucat se afla in incacapacitate de munca.
Multumesc,
Răspuns la discuția DECIZIE ANRP
Desigur, raspunsul a fost verbal. Am lasat o cerere la registratura lor, insa nu cred ca imi vor raspunde in scris.
Multumesc pt raspuns.
M-am grabit si am scris ca imi trebuie originalul pt instanta, era vorba de executor.
O zi buna,
Discuție DECIZIE ANRP
Buna ziua,
Am o decizie de plata, eliberata de ANRP in 31.01.2008, in baza legii 247/2005.
Decizia, in original, a fost depusa la ANRP, odata cu cererea de optiune pentru plata despagubirilor.
Intrebarea mea este: cum pot obtine de la ei aceasta decizie pentru a face o copie legalizata. Am facut o cerere,la ANRP, in acest sens si mi s-a raspuns ca numai daca renunt la despagubire pot obtine decizia. Mentionez ca vreau sa introduc actiune in instanta si am inteles ca nu se accepta decat decizia in original.
Multumesc anticipat,