avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate aqwszx

Activitate aqwszx

Răspuns la discuția Separarea in vederea divortului
Ok, dar intrebarea mea e daca mama poate pleca de acasa cu copiii, de exemplu la parintii ei, pentru a scapa de sotul abuziv (verbal), pana la finalizarea divortului
Buna seara,

Speta: Familie cu 2 copii. Mama vrea sa divorteze. Tatal nu e de acord. Mama a depus actele pentru divort si vrea sa paraseasca domiciliul conjugal, impreuna cu copiii, separandu-se astfel de sot. Sotul o ameninta ca nu poate lua copiii, ca o da la politie, circ, etc. Intrebarea e: Ce drepturi si obligatii au parintii in timpul separarii, pe perioada divortului?
Buna ziua, sunt interesat daca e legal sa detii aparatura de citit si/sau inscriptionat carduri cu banda magnetica. Intreb asta pentru ca aceasta aparatura (MSR) nu e folosita doar la clonat carduri (cum o folosesc majoritatea) ci si pentru chei de acces, legitimatii, s.a.m.d.
As dori sa stiu daca pot sa-mi infiintez un SRL in Ungaria (kft). Sunt cetatean roman, cu domiciliul in Romania. Daca da, v-as ruga sa-mi spuneti cum se procedeaza, de ce am nevoie, si cat ma costa.
Masina, ca bun, e proprietatea ãluia, e proprietar in acte, e doar inmatriculata pe numele fratelui meu.
Da, e vorba de impozitul pe masina. E o singura masina, dar e motorul de vreo 4000, deci de acolo asa impozit mare. Ce as putea face ca sa nu plateasca impozitul, ca masina nu e a lui ..
Total TAXA AUTO - IBAN RO04 TREZ 076 2116020201 XXX debit:5.075,00, Penalitati 81,00, Total: 5.156,00

Exact asta scrie pe site-ul primariei. Ce ar putea fi daca nu inmatricularea?
Am descoperit pe site-ul primariei, la plati online. Ma refer la taxa de prima inmatriculare, e trecuta pe site ca "TAXA AUTO". Nu stiu cum a fost inmatriculata fara sa plateasca, dar a fost. Cert e ca a primit numerele prin posta. Poate a gasit ceva portita.
Problema ar fi in felul urmator:
Cineva l-a prostit pe fratele meu sa inmatriculaze o masina pe numele lui. Acest individ, din alt oras, i-a promis fratelui meu ca plateste el taxa de inmatriculare, si tot ce e nevoie, doar ca pe acte sa apara numele fratelui meu. Ieri, am descoperit fara sa vreau ca fratele meu are de platit o taxa de inmatriculare in valoare de 5100 lei + penalitati. El nu are masina. Masina e proprietate personala a acelui individ. Acest individ si-a scos numere (negre, nu rosii) dar nu a platit taxa. I-a cerut fratelui meu si o copie C.I. ca sa poata "plati taxa". Posibil sa fi vandut masina deja. Acel om nu mai raspunde la telefon, probabil i-a dat un nume fals. Cum as putea sa oblig acea persoana sa-si plateasca taxa? Ce as putea sa fac sa nu ramana asa? Problema e ca Apartamentul in care locuim e coproprietar, si tare mi-e frica sa nu-l execute silit in ultima instanta, pentru ca nu avem de gand sa platim, si chiar daca am vrea nu avem de unde. M-am gandit sa-l duc de urechi la procuratura sa depuna o plangere. Oare se poate face ceva?
Problema ar fi in felul urmator:
Cineva l-a prostit pe fratele meu sa inmatriculaze o masina pe numele lui. Acest individ, din alt oras, i-a promis fratelui meu ca plateste el taxa de inmatriculare, si tot ce e nevoie, doar ca pe acte sa apara numele fratelui meu. Ieri, am descoperit fara sa vreau ca fratele meu are de platit o taxa de inmatriculare in valoare de 5100 lei + penalitati. El nu are masina. Masina e proprietate personala a acelui individ. Acest individ si-a scos numere (negre, nu rosii) dar nu a platit taxa. I-a cerut fratelui meu si o copie C.I. ca sa poata "plati taxa". Posibil sa fi vandut masina deja. Acel om nu mai raspunde la telefon, probabil i-a dat un nume fals. Cum as putea sa oblig acea persoana sa-si plateasca taxa? Ce as putea sa fac sa nu ramana asa? Problema e ca Apartamentul in care locuim e coproprietar, si tare mi-e frica sa nu-l execute silit in ultima instanta, pentru ca nu avem de gand sa platim, si chiar daca am vrea nu avem de unde. M-am gandit sa-l duc de urechi la procuratura sa depuna o plangere. Oare se poate face ceva? :(