avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate nrri

Activitate nrri

in cazul meu este vorba de procurorul militar sef sectie atunci la cine fac plangere impotriva masurilor date de acesta de fapt de neluarea im seama a dovezilor prezentate
Asa cum ma asteptam procurorul sef nu a tinut cont de actele prezentate de mine si de faptul ca nu este corect ce a scris in acuzatii si mi/a respins plangerea facuta impotriva amenzii administrative si a celei juridice.
Problema este ca nu stiu care este urmatorul pas acum , nu ma consider vinovat si in plus daca se aplica noul cod penal nu pot fi acuzat de nimic
La cine trebuie sa ma adresez ca sa mi se faca dreptate
Discuție Cale de atac
Am depus o plangere impotriva masurilor luate de un procuror militar
Plangerea am depus/o asa cum era scris in recipa la procurorul sef dar mi/a venit raspuns azi ca nu se accepta si raman in continuare masurile luate
Care este urmatorul forum la care ma pot adresa deoarece asa cum am vazut din raspuns nici macar nu a luat in considerare argumentele aduse de mine desi sunt clare , reale .
Răspuns la discuția Cum pot face plangere la CEDO
asta am si facut azi am depus plangerea la procurorul sef acum nu imi ramane decat sa astept
Răspuns la discuția Cum pot face plangere la CEDO
Am fost scos de sub urmarire penala dar amendat si in plus imaginea mea ca om in cadrul institutiei unde lucrez a fost murdarita desi nu este nimic real din ceea ce a acuzat acel procuror , dar sunt impiedicat sa imi dovedesc nevinovatia
Răspuns la discuția Cum pot face plangere la CEDO
probe impotriva mea nu exista , totul e fara probe sunt acuzat de fals desi la o analiza mai exacta facuta de un expert contabil se constata ca ceea ce scrie procurorul nu este real , desi nu mi s/a pus la dispozitie documentele pe care a lucrat procurorul , expertul zice ca nu e posibil ca o suma sa produca doua efecte si anume aceesi suma mai precis 2740 trecuta pe o adeverinta a savarsit un fals de 450 lei si tot aceeasi suma trecuta pe alta adeverinta in aceeasi luna la interval de 15 zile a fost falsificata cu 1018 lei , eu nu sunt de specialitate dar un pic de matematica cunosc si eu deci cum e posibil ca in aceeasi luna sa am salar de2290 lei (2740-450 )s i tot in aceeasi luna sa zica ca am salar de 1722 lei se vede de la o posta ca asa zisii specilalisti ai procurorului nu prea stiu sa calculeze oricum eu am facut plangere impotriva procurorului azi am du-sa la posta sa vedem ce urmeaza
Răspuns la discuția ABUZ DE INCREDERE
persoana care a prezentat in scopul producerii unor efecte juridice un inscris oficial ori sub semnatura privata cunoscand ca este fals nu sunt eu ci compartimentul financiar care a dus o adeverinta comuna pentru toti salariatii si intrei ei sunt si eu .
Deci ce vina am eu ?
Nici macar nu am avut acces la acea lista pentru ca salariile sunt confidentiale si ne vedeam salariile unii la altii si atunci cine trebuie sanctionat eu sau cei care au completat si dus adeverinta este sau nu abuz de incredere

Răspuns la discuția ABUZ DE INCREDERE
nu aveam nevoie de nici un credit de altfel nici nu am folosit vreun credit lucru care se poate dovedi cu extrasele de la banca ,problema e ca am cerut acele adeverinte fara a avea vreun scop de a obtine credit ,ci doar ca sa nu fac parte separata de ceilalti colegi , adeverintele au fost duse la banca de compartim financiar si nu de mine
Răspuns la discuția ABUZ DE INCREDERE
eu nu aveam de unde sa stiu daca adeverinta era sau nu falsa eu am luat/o ca buna
nu am scris/o eu si nici nu am semnat/o de ce nu pot sa fie trasi la raspundere cei care au intocmit/o
Se poate considera abuz de incredere art 213 Cod Penal faptul ca un salariat de la compartimentul financiar mi/a ttrecut alt salariu pe adeverinta ptr banca si eu acum am probleme
Ex
• Conform fisei postului eu nu aveam dreptul sau atributia sa-mi stabilesc nivelul veniturilor lunare ce trebuiau trecute in adeverintele respective, neavand studii de specialitate economice. Am considerat ca persoanele specializate ale compartimentului financiar al institutiei cunosc legile financiar contabile cu privire la ce trebuie si ce nu tebuie trecut pe adeverintele respective, motiv pentru care, eu, de buna credinata si fara a ma indoi de corectitudinea acestor documente, am si dus adeverinta la bancaConsider ca prin completarea eronata a adeverintelor s/a savarsit abuz de incredere conform art 213 Cod Penal
este corecta afirmatia