avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate e5ima

Activitate e5ima

factura nesemnata de debitor - creanta certa pentru ordonanta de plata?
Buna ziua,
Am de recuperat debitul aferent a 2 facturi de la un creditor cu care am avut un contract. Din contract nu rezulta aceste sume de plata. Adica, am un contract de administrare imobil pentru care platesc o suma lunara, conform contract. In situatia in care se închiriaza imobilul de administrator, eu facturez administratorului contravaloarea cazarii si acesta achita periodic aceste facturi. Contractul specifica doar sumele pentru administrarea imobilului. Acum, contractul a incetat, insa ultimele 2 facturi de cazare nu au fost achitate. Ele nu sunt semnate de administrator de primire, insă au fost comunicate cu posta impreuna cu o notificare de plata si nu avem opozitie la ele. Acest debit poate fi considerat cert pentru a formula o ordonanta de plata?
11 din 11 utilizatori consideră
acest răspuns util
Reactioneaza asa datorita traumelor. a fost parasita de 4 ori. Prima data cand a fost luata de la mama, apoi cei 3 asistenti maternali au parasit-o acum s-a intors in locul de unde a inceput totul. Stie ca daca se poarta urat va fi dusa inapoi la asistent maternal. Daca vă si aude ca ii spuneti asta, ati pierdut toate imbratisarile pe care le-ati dat. Îi va lua o viata, nu 10 luni sa treaca peste aceste abandonuri. Este prea scurt timpul pentru copil sa se vindece si sa isi valideze increderea in dvs., mai ales cand stie ca puteti renunta oricand la ea si vreti sa o faceti! Se va comporta urat pana va stii sigur ca nu o abandonati ca se comporta urat. E un cerc. Faptul ca sunteti singura cu doi copii e greu si asta va face sa nu aveti rabdare, dar nu va fi o solutie sa o dati inapoi, Cautati ajutor. Poate un ONG care sa va ajute sa stea copii la actrivitati si sa aveti timp sa va relaxati putin. Nu o abandonati! Va fi extrem de greu sa fie ok cu ea si in relatiile cu ceilalti. Nu v-am raspuns la intrebare, dar va rog, nu renuntati! De 3 ani incerc sa vindec trauma dupa 1 abandon nu dupa 4. 10 luni par multe pt dvs., dar sunt atat de putine pentru copil, are nevoie de mai mult timp.
Multumesc frumos
300 euro este suma.
venituri din contract de inchiriere
Am un apartament pe care il inchiriez cu contract de inchiriere de la 01.05.2022. Trebuie sa il declar undeva? De la ce suma se depune declaratia unica de venituri si in ce an o voi depune?
Buna ziua,
Am o societate cu activitatea principala de inchiriere spatii, pe care o desfasor de la sediu.
mai am 5 puncte de lucru:
1 peste 5 angajati cu activitate, alta decat inchiriere de sedii - declarat la ANAF
1 sub 5 angajati cu activitate inchiriere de spatii- declarat la ANAF
1 fara angajati, cu activitate de inchiriere spatii - nu e declarat la ANAF
1 birou acasa - nu e declarat la ANAF
1 teren neinchiriat, fara activitate, fara angajati - nu e declarat la ANAF.
Toate sunt deschise de ani de zile si imi apar pe certificatul constatator de la ORC.
Nu sunt lamurita care trebuie si care nu trebuie declarate la ANAF.
Va multumesc pentru raspunsuri
Daca asociatia are cont bancar, incercati sa il aflati de la orice vecin si faceti plata direct in cont. Daca asociatia nu are cont bancar puteti sa le trimiteti prin posta cu confirmare de primire cererea de adeziune si de la confirmarea de primire sunteti membru indiferent de ce vrea presedintele (adeziunile nu se aproba doar se ataseza la actul de asociere), iar pentru plata puteti sa trimiteti tot prin posta cu mandat postal insa la administrator sau la societatea care administreaza asociatia, nu la presedinte (daca nu coincid). Sau puteti face plata prin executor judecatoresc, dar asta implica niste costuri din partea dvs. Succes.
Ajutor pentru unificare sedii firma.
Buna ziua,O firma are doua puncte de lucru la doua nr. de CF diferite, adrese postale diferite dar alaturate, nr. 5 si nr. 6. Se fac niste lucrari si cele doua cladiri devin una singura, se unifica CF si nr. postal devine nr. 5-6. Acolo va fi un singur punct de lucru si se va desfasura o singura activitate. Cum trebuie sa fac unificarea la ORC? Si care sunt declaratiile catre trebuie sa le completez, ca mi-am prins urechile de 2 zile pe google. Multumesc pentru ajutor
Chiar daca legislatia e de partea dvs. vedeti clauzele contractuale de intermediere. Daca ati semnat ca platiti comision daca se face doar promisiunea, veti fi oblagat la plata. Mai citit contractul. Daca nu scrie asa ceva in contract, nu trebuie sa platiti nimic.
Da, pot fi obligati, dar daca nu platesc ce ne facem? Fondul de reparatii nu va acoperi suma pentru ca vorbim de renovare monument istroric, pe apartament vine intre 9000-20000 euro. Pensionarii peste 80 ani nu primesc credit. Le trec debitul pe lista de cheltuieli si nu are de unde plati, ajung in instanta si ii esaloneaza plata in 100 ani :( ca in rest e bun platnic...nu vorbesc de rea vointa doar de imposibilitate de plata. Problema este ca daca 2-3 nu platesc, nu se va putea plati lucrarea catre constructor si atunci se stopeaza lucrarile, cresc costurile cu montat, demontat schela, plus penalitati...