avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate Jenns

Activitate Jenns

Răspuns la discuția Probleme cu chiriasii..
1.Deci, mandat de imputernicire celui care a incheiat contractul (chiar poate..din urma cu cativa ani), am sa-i trimit notificarea, semnata de proprietar si de mandatar..se mai usureaza situatia in caz ca se ajunge in instanta.
2.Am C.I. pe adresa respectiva!
Multumesc!
Răspuns la discuția Probleme cu chiriasii..

1.Daca fac notificarea si conform contractului ca in termen de 30 de zile sa paraseasca imobilul, ar fi valabila? daca este semnata si de proprietar si de mandatar..

2.Daca nu e valabil contractul, si ca proprietar fac o reclamatie la politie pt sedere ilegala si chiar violare de domiciliu?ei nu au cum sa dovedeasca posesia, cred ca nu sant trecuti nici macar in cartea de imobil, nu au nici un contract cu nici un serviciu pe adresa respactiva, toate chitantele de la intretinere sant pe numele proprietarului..

Multumesc pt timpul acordat si raspunsuri!
Răspuns la discuția Probleme cu chiriasii..
Deci nu pot sa rezolv cu politia daca contracul este nul? dupa cum scrie camelleon la calea 1, ca stau ilegal la mine...
Daca nu sant prea insistent cum,cine, cum se trimite notificarea ca ea sa fie valabila in caz de instanta?
Răspuns la discuția Probleme cu chiriasii..
Da, l-am mandatat, dar fara o hartie doar telefonic. Firma care a facut contractul este una fantoma si nu pot sa dau de agentul care a intocmit contractul. Cum sa reziliez contractul?este pe perioada nelimitata si singurul punct din el de care ma pot lega este cel cu preavizul de 30 de zile, din partea proprietarului, fara a fi mentionata nici o motivare a acestei..
Ok, merg la politie cu contractul facut de mandatar si l-e spun ca stau ilegal persoane..ce se poate intamla mai departe?..ma trimit in instanta?
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi,..in cazul in care eu ca proprietar al unui apartament, vreau sa evacuez chiriasii cu datorii, ce probleme as putea avea?..daca acestia nu vor sa plece. Mentionez ca avem un contract de inchiriere formal facut de o firma de imobiliare, neinregistrat la finante si fara a fi trecuti cei 2 martorii, acesta fiind incheiat intre chirias si alta persoana(nu proprietarul apartamentului!, deoarece eu am fost plecat din tara), pe o perioada nedeterminata.La un punct din contract se stipuleaza ca: "In caz de instrainare a apartamentului de catre proprietar inainte de termenul prevazut in contract, chiriasul va fi anuntat de acest fapt, anticipat cu cel putin 30 de zile inainte.").
Banuiesc ca contractul nu este valabil (?)...
Va multumesc.