avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1931 soluții astăzi
Forum Activitate simplis

Activitate simplis

Sunt sigur ca are pe altcineva in strainatate unde lucreaza .Am inregistrari ambientale ale convorbirilor telefonice ale ei cu alte colege din care reiese ca are pe cineva si cu care ma inseala . Pot folosi aceste inregistrari in cadrul unui proces de divort. Va multumesc.
Avem 2 imobile cu terenul aferent inscrise in c.f. luate in timpul casatoriei.Am divortat si fostul sot a renuntat la partea lui de 1/2 dintr-un imobil printr-o declaratie notariala, eu urmand sa fac acelasi lucru pentru celalalt imobil. Este ceva gresit dupa N.C.C. .
violenta fizica , c.m.l -6 zile
in calitate de victima in dosar penal, mi-am retras reclamatia in urma unei declaratii notariale date de catre agresor. Acesta nu o respecta .Pot solicita parchetului redeschiderea dosarului.
19.05.2012; 10.08.2012; 18.08.2012; 03.09.2012; 03.XI.2012;si 02.02.2013
Buna ziua ,
Am patru reclamatii penale de puse la parchet ptr. loviri si alte violente, cu c.m.l-egale, una de distrugere a unui auto persoana juridica, una de furt banii din incasari ,folosind chei potrivite(inregistrare video sistem supraveghere ) si tot nu se intreprinde nimic ? Unde ma pot adresa? La politie mi se spune ca desfasoara activitatile sub indrumarea procurorului iar la procuratura mi se comunica ca a fost data spre competenta rezolvare la politie ! Ce sa ma sfatuiti ?
Multumesc ptr. sfaturi
Da. I-am spus ca sa mergem la notar pentru a-i ceda partea mea iar el sa-mi cedeze partea lui din imobilul unde locuiesc cu copilul dar nu vrea.Mentionez ca toate lucrarile de imbunatatirii facute la cele doua imobile au fost facute de catre mine .El nu poate justifica ca a platit nimic pentru ca dintr-un venit de 400 lei nu poti sa faci imbunatatiri de sute de milioane in 2 ani.
Multumesc de raspuns. Am incercat sa obtin o audienta la procurorul ce indruma organul
de cercetare(politistul) ,dar degeaba.Pana acum nici nu am fost audiata ?Agresorul are unele relatii cu primarul din comuna care intervine la politist sa tot taraganeze situatia.
Buna dimineata,
Ca parte vatamata intr-un dosar dechis in luna mai 2012 la care au fost conexate alte 4 reclamatii penale( tot cu loviri si violente ,c.m. legale 3-4 zile ingrijiri medicale, in prezenta unui copil minor de 5 ani ) care vad ca se tergiverseaza luarea unei masuri de catre parchet ce pot face ptru.evacuarea agresorului din locuinta comuna?
Mentionez ca am divortat in luna iunie 2012, sentinta definitiva,custodie comuna etc...
Agresorul (fostul sot nu are un loc de munca stabil-lucreaza ocazional-vine 1-3 zile pe saptamana acasa face ce vrea prin locuinta comuna (care nu poate fi delimitat accesul),nu-l intereseaza absolut nimic ,eu facand curat dupa el(consuma bauturi alcoolice,vomita prin baie), nu contribuie cu bani la plata gazului,curentului,cablu etc.
Ce ma sfatuiti sa fac.Mentionez ca acesta mai detine o locuinta a sa tot in aceasta
localitate, dar nu vrea sa se mute acolo ptr. ca nu are cu ce sa-si plateasca utilitatile.