avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate Diana Neculae

Activitate Diana Neculae

Va multumesc pentru raspuns. persoana in cauza , are o pensie de 650 de lei si bolnava de Hepatita C. cu un tratament dur. Dar asta nu conteaza , problema este ca in blocul respectiv mai sunt doua famili care nu au platit de loc intretinerea de 5 luni si acum au facut acte pentru instanta si celeilate persoane s-a facut instintarea ca in termen de 15 zile, nu plateste va fi si ea data in judecata.
Buna seara , am si eu o intrebare in legatura cu Asociatiile de Bloc , cum poate da o asociate de propietari pe cineva in judecata care ore restante dar restantierul nu e rau platnic . Totusi plareste o parte din intretinere lunar. Dar ramine o parte mica, la acesta suma se string penalitatii. In legea 230 / 2010 se specifica ca se dau in judecata rau platnici care de cel putin 3 luni nu achita de loc plata intretineri . Aici e nelamurirea . se poate da in judecata si pe cel ce plateste o treime din intretinere. Multumesc.
Buna Ziua as dori sa stiu dupa 6 ani de deces la ce pret se duce o sucesiune, si cum se inparte mostenirea . La o mama si un singur copil , dar copilul este adult (42) ani. Va multumesc anticipat.
Buna searea, ma numesc Diana si sunt presedinta de asociatie de locatarii. Am facut un contract cu o firma de publicitate de a monta pe spatiu asociatiei un panou publicitar, dar acum ne cer un numar de cadastru si intabulare a unui apartament , firma cere acest lucru pentru cartea funciara. Mentionez ca asociatia de proprietati are personalitate juridica , si certificat de inregistrare fiscala la ministerul de finante. Este legal si corect ce a pretrins firma de publicitate ?
Discuție drepul munci
In ce lege sau ordin ce interzice caselor de pensii sa faca retinerii din pensi fara o hotarire judecatoreasca sau hotarare data pe proprie raspundere data la notariat.?
este legal sa-ti faca retineri din pensie fara a fi cumva anuntat in scris. sau somat?X-(