avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Activitate burghezan

Activitate burghezan

Răspuns la discuția Accident rutier
Buna ziua.
Va multumesc mult pentru ajutorul acordat in perioada aceasta si revin cu o ultima rugaminte.
Care este procedura de recuperare a permisului de conducere si a procesului verbal de constatare a contraventiei ? Am primit acasa de la parchet notificarea ca lucrarea s-a clasat, si vreau sa merg la Politia Rutiera cu acest document sa imi recuperez actele. Precizez ca pe acea informare scrie ca se recurge la aplicarea sanctiunii contraventionale conf. Art. 108/1/B/3 din OUG 195/2002R. Din ce am citit eu aceasta sanctiune nu duce la suspendarea permisului.
Vineri, 09.08.2012, vreau sa merg la Cluj-Napoca sa ma intalnesc cu agentul care a lucrat la dosarul meu. El imi va returna permisul si imi va da pv de contraventie sau trebuie sa merg in loc. de domiciliu ?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Răspuns la discuția Accident rutier
Buna seara.
Revin cu inca o nevoie de sfaturi, deoarece au trecut deja 2 luni de la accidentul de care am mentionat, iar cazul nu a fost inca solutionat.
Intrebarea care ma framante este daca exista vreun termen la care doamna poate raspunde citatiilor politiei pentru declaratii deoarece nici pana in ziua de azi doamna care s-a accidentat nu a fost gasita la domiciliu. Agentul responsabil de cazul meu a spus ca nu se va solutiona pana cand nu o v-a gasi pe doamna sa o audieze.
Avand in vedere varsta inaintata a doamnei exista si varianta ca ea sa se fi mutat din localitate fara sa isi mai inlocuiasca buletinul de identate, domiciliul ramanand acelasi.
Cat se poate lungi un astfel de dosar, avand vedere circumstantele accidentului si faptul ca doamna nu a fost lovita de vreun autoturism si nici nu poate fi gasita pentru declaratii ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Accident rutier
Buna ziua.
Am primit noi informatii legat de cazul meu in urma solicitarii prelungirii dovezii de circulatie pe drumurile publice.
De la Politia Rutiera mi s-a transmis ca dosarul a fost trimis la parchet pentru solutionare.
Am luat legatura cu un avocat care mi-a spus ca cel mai probabil se va decide neinceperea urmaririi penale, din cauza lipsei declaratiilor femeii si a faptul pe care l-a subliniat domnul cioan, si anume ca nu poate exista legatura de cauzalitate intre evenimentele produse in acea zi.
Pentru orice eventualitate eu am adresat o solicitare primariei pentru stocarea materialului video cu evenimentul ( exista o camera de luat vederi care a inregistrat evenimentul ).
In cazul solutionarii cu NUP, voi avea permisul suspendat sau anulat datorita acestui eveniment ?

Va multumesc
Răspuns la discuția Accident rutier
Femeia a fost transportata la spital de o ambulanta. Oamenii din jur au sunat la 112 de aceea a aparut si politia. Cu soferul pe care l-am accidentat ne intelegeam pe cale amabila, doar este evident ca din vina mea s-a produs accidentul.
Agentul constatator imi va prelungi dovada de circulatie sau oricine de la politie? Femeia are timp 2 luni sa depuna plangere. Dupa acest timp daca nu depune plangere ce v-a urma?
Răspuns la discuția Accident rutier
Si eu sunt de acord cu dvs. Insa agentul constatator mi-a retinut permisul, nu s-a intocmit niciun proces verbal iar pe dovada inlocuitoare a permisului scrie ca mi-a fost retinut pentru accident cu victima.
Ce as putea eu sa fac sa se incheie acest "dosar"?
Precizez ca am fost chemati la Sectia de Politia in ziua urmatoare evenimentului, dar agentul constatator a zis ca a invitat-o si pe doamna cu pricina la discutii, insa nu s-a prezentat. Dupa spusele dansului eu ar trebui acum sa astept sa ma sune, dar nu stiu daca exista vreun termen legal pana la care politia trebuie sa intocmeasca un proces verbal.
Răspuns la discuția Accident rutier
De ce considerati infractiunea de distrugere din culpa? Deoarece am tamponat autovehiculul? Alte pagube nu s-au produs iar tamponarea nu a fost grava (far spart si o pana )si niciun pasager sau soferul nu s-a ranit sub nici o forma.

Va multumesc mult.
Discuție Accident rutier
Buna ziua.
In data de 09.08.2012 am produs un accident rutier. Circulam pe banda a 2 -a in apropierea unei treceri de pietoni semaforizata. Soferul din fata mea a franat brusc iar eu, incercand sa il evit virand spre banda 1 am lovit un autoturism care s-a lovit de bordura dupa care a ricosat in fata mea. La aprox 5 m de eveniment, pe trotuar o femeie in varsta a cazut si si-a rupt mana. Precizez ca nici eu nici celalalt nu am lovit pe nimeni si aurovehiculul lovit de mine nu s-a urcat pe trotuar. Pana acum nu am primit nici un proces verbal iar permisul mi-a fost retinut deoarece ei sustin ca se poate incepe urmarirea penala pentru vatamare corporala.
Credeti ca acest caz este pasibil de urmarire penala?
Va multumesc.