avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate avocet

Activitate avocet

va dau o coala nescrisa pe care va puteti nota ceea ce ati raspuns.
nu va lasa sa iesiti cu subiectele pentru ca sunt si cele pretestate care vor fi date in anii urmatori.

si eu au facut doar subiectele anilor anteriori.
capatasem o deformare dupa aceste teste, aveam tendinta sa disec orice text scris pe care il citeam.

si inca un sfat, daca imi permiteti: incercati, daca aveti posibilitatea, sa faceti testele dimineata; dupa-amiaza intervine oboseala si raspunsurile nu prea mai reflecta realitatea.
spor.
exact, poti sa imparti timpul doar pe bateria respectiva de teste.
dupa prima jumatate, testele se ridica si dupa pauza iti dau setul urmator.

eu, de exemplu, am avut mai intai testul cu intelegerea textului scris.

pentru mine, timpul de pregatire pentru rationament a fost doar intre cele doua probe si nici atunci intregul interval pentru ca, de emotii, am asteptat mai intai sa se afiseze rezultatele de la proba juridica.

in primele zile, am fost extrem de panicata pentru ca nu intelegeam mecanismul testelor si mi se parea ca am putin timp la dispozitie.
Dar, dupa ce m-am familiarizat cu maniera de rezolvare si cu maniera in care sunt concepute, am inceput sa ma descurc.
parerea mea este ca trebuie si exercitiu si un pic de inclinatie.
eu am reusit 60 de puncte si am avut colegi care s-au pregatit mai mult si au reusit un punctaj inferior.

poate ca e vorba si de inspiratia de moment.....eu nu am contat pe inspiratie la cele pe care le-am citit, ce am reusit sa fac le-am gandit, bine sau prost.

ce nu am reusit sa fac am pus la nimereala (timpul este foarte scurt pentru ceea ce aveti de facut).
sfatul meu ar fi ca, daca mai aveti, de exemplu 10 intrebari la care nu mai aveti timp sa raspuneti, puneti acelasi raspuns de sus pana jos (de ex, a la toate intrebarile neparcurse). e mai mare probabilitatea sa le nimeriti, decat daca le puneti intercalat.
daca pot sa va mai ajut cu ceva.....

da, sunt tot 4 ore.
se da prima proba, apoi am avut o pauza (cred ca de 30-40 min) si am inceput proba a doua.
in pauza nu aveti voie decat, eventual, sa mergeti la toaleta.

candidatii sunt impartiti pe 2 categorii, unii au testul din prima parte si unii din cea de-a doua parte si apoi, in cea de-a doua jumatate a concursului, se face rocada.
Buna,
felicitari si va doresc succes in continuare tuturor.
celor care ati reusit la prima proba, nu le neglijati pe urmatoarele, sunt foarte importante si va spun din proprie experienta ca am trait fel de fel de surprize dupa fiecare proba.

Va tin pumnii.


Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
haideti sa facem un forum pe tema acelei reduceri a interdictiei de 3 ani ("Persoanele numite în condiţiile prezentului articol nu pot fi delegate, detaşate, transferate şi nu pot promova la alte instanţe sau parchete timp de cel puţin 3 ani de la numirea în funcţie"), cum ne sfatuia dl Danilet......se pricepe cineva sa il initieze?
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
ați făcut cererea pentru indemnizația de instalare?
dacă da, ați avut succes?
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Sarbatori fericite!
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
iti tin pumnii.
esti isteata si ponderata, sigur te vei descurca
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
imi pare rau pentru tine!!!!
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
doar te-au anuntat ce complet o sa ai sau intri deja in sedinta?