avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Activitate adrian-gabriel

Activitate adrian-gabriel

Răspuns la discuția Risc biologic
multumesc pentru raspuns. Foarte la obiect
Discuție Risc biologic
Buna seara,
Lucrez de ceva timp la o societate, ca tehnician service, si ma ocup de instalarea, intretinerea si service-ul echipamentelor de stomatologie.
Doresc sa stiu daca sunt supus riscului biologic?, tinand cont ca repar de la turbine pana la aspiratii chirurgicale.
exista cumva vreo lege sau ceva care imi ofera dreptul la echipament de protectie oferit gratuit de angajator si eventual un spor de risc biologic?
va multumesc
Buna ziua,
as dori sa deschid un SRL-Debutant pentru a face service si intretinere pentru echipamente medicale - stomatologice, dar nu gasesc coduri CAEN referitoare la acest tip de servicii.
ma poate ajuta cineva, va rog?
Buna ziua
intentionez sa construiesc o magazie de lemn de 5m x 5m pe teren extravilan.
magazia nu va avea fundatie ci va fi pe piloni...in fine...nu necesita autorizatie de constructie.....este un adapost agricol.
exista posibilitatea sa trag curent, legal, de la stalpul de peste drum, care e la circa 15 m de viitoarea magazie?
am nevoie de curent pentru a-mi face o fantana din care sa trag apa cu o pompa pentru a uda gradina.
Buna ziua,
cine imi poate spune ce acte imi trebuie pentru a iesi dintr-o firma in care suntem 2 asociati. Precizez ca eu nu am avut si nu am nici un beneficiu din acesta asociere.
Dorim sa incheiem aceasta asociere fara discutii si alte probleme.
Va multumesc.
Răspuns la discuția imprejmuire teren extravilan
buna ziua,
in aceeasi situatiesunt si eu.
terenul este clar delimitat prin intarusare de persoana care a facut cadastrul.
e o problema legata doar de relatia cu vecinii sau si de primarie?
Buna ziua,
am achizitionat recent un teren pentru a construi o casa intr-un sat aproape de Bucuresti, dar in judetul Giurgiu.
Problema este ca , dupa achizitie , am mers la primarie si mi-au spus ca nu pot trece terenul in intravilan pentru ca satul nu are PUG.
E posibil!!!
stie cineva cum pot proceda in acest caz?