avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate marfan

Activitate marfan

Si daca da, de catre cine, de proprietarul imobilului sau de beneficiarul dreptului de folosinta?

Multumesc.
Multumesc.
Deci faptul ca sunt chiriasi acolo nu este o problema?
Alta firma nu este sigur.
Buna ziua,

Pot muta sediul social al unei firme (SRL) intr-un apartament de 2 camere care are un chirias (declarat la fisc, cu contract pe un an)?
Am vazut ca acum se cere un certificat de la anaf, chiar daca folosinta se da prin comodat, iar anaful verifica daca mai exista firme la acea adresa. Dar daca descopera chiriasi la acea adresa, mai permite stabilirea sediului social acolo?
Multumesc.
As vrea eu! Adica, ma gandesc ca din 2008 cand am luat masina, n-ar fi stat degeaba si mi-ar fi deschis proces, si poate grabeam desfiitarea firmei astea inutile. Dar asa, fiind doar eu, nu era sa imi dau singur firma in judecata! M-am complacut in situatia asta ca sa pot folosi masina, acum insa e vorba sa imi schimb domiciliul, care e si sediu social, deci ar trebui sa mut si firma la noul sediu si masina odata cu ea, adica o suma de formalitati inutile si costisitoare. Mai bine scap de firma.
Deci nu, nu mai sunt alti creditori.
Acum, daca aveti si un raspuns la intrebarea mea, v-as fi recunoscator, multumesc.
Buna ziua,

Am o firma, suspendata in 2010 si declarata inactiva in 2011. Pana si contul bancar i-a fost desfiintat, practic e pe butuci.
Vreau sa o desfiintez/radiez si sa preiau masina pe persoana fizica. Pe cine am mai intrebat, sustine ca trebuie sa reactivez firma (ceea ce nu-mi convine, acte, birocratie, cheltuiala, plus contabilitate pt zilele cat e activa etc) si doar asa pot prelua masina. Dupa care sa incep dizolvarea si lichidarea.
Evident, mi-as dori o formula mai simpla, prin care sa fac doar dizolvare/radiere si in urma acesteia sa preiau masina, PENTRU CA:
- masina a fost cumparata din bani proprii, pe care i-am imprumutat firmei. Aceasta datorie se regaseste si acum la situatia financiara, capitolul DATORII. (Catre stat sau terte persoane nu are datorii firma)
Deci, logic mi s-ar parea ca firma sa fie desfiintata (fara a o mai activa) iar in contul acelei datorii a firmei catre mine sa pot prelua masina, drept despagubire sau cum o s-o numi, plata creantelor. E posibil?
Multumesc
Buna ziua,

O masina inscrisa pe o firma care a fost suspendata apoi a fost declarata inactiva si careia banca i-a desfiintat contul bancar - cum poate fi transferata pe o persoana fizica.
Prin vanzare e problema ca, fiind inactiva si nu mai are cont, nu poate face operatiuni financiare.
Exista vreo alta formula de a inscrie masina pe pers fizica?

Multumesc
vedeti la final pozitia oficiala a cnadnr
[ link extern ]
de exemplu aici, se specifica de mai multe ori 3 ani prescriptia. Dar si aici, pe avocatnet, am gasit asta.
[ link extern ]
la cnadnr pt rovinieta e de 3 ani, asa am citit peste tot. La alte amenzi e de 5 ani.

Si daca vreau sa platesc acum, cat firma e inactiva, cum pot face asta, de pe contul personal (fiind administrator) Se ia in consideratie, sau ramane tot ca n-am platit-o?
multumesc.
Buna ziua,

am primit azi executarea silita pt lipsa rovinietei in iunie 2011
procesul verbal a fost intocmit in 11 decembrie (!) 2011
procesul verbal nu are semnatura olografa, doar electronica, a agentului constatator
incheierea actului de executare silita s-a facut in 22 decembrie 2014
o alta incheiere de executare silita si instiintarea s-au facut luna asta, anul 2016

Masina e pe o firma care a fost intai suspendata, apoi i s-a desfiintat contul bancar si este inactivata

Am aici 3 motive pt care pot contesta?
- lipsa instiintarii initiale (nu am primit nimic in 2011)
- lipsa semnaturii olografe
- prescriptia de 3 ani (?) din dec 2011 pana in dec 2014 - ca sa nu mai zic de 2016
?

pe de alta parte, firma fiind inactiva si neavand cont bancar, cum ar putea sa ii fie poprite conturile? Sau, cum ar putea sa plateasca, chiar daca ar vrea, neavand cont? Poate plati o persoana fizica (administratorul) pt ea?

Poprirea de care se vorbeste se poate aplica si asupra masinii ? (care este in continuare a firmei)