avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Activitate mirela20

Activitate mirela20

Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Buna seara, m-am decis sa ma altur si eu dvs. celor ce va pregatiti pentru admitere 2013. Ma puteti ajuta cu o informatie? Nu reusesc sa gasesc nicicum, niciunde dinc e carte este de preferat sa invatam pentru Obligatii si pentru Drepturi Reale. Am vazut la dvs ca exista deja pe piata o carte a dl Boroi de Reale. Este ok? Sau oare trebuie sa asteptam? Am vazut pe net bibliografia si tematica celor ce dau acum in ianuarie. Eu mi-am propus sa invat dupa ea pentru vara, sperand ca va fi aceeasi. Desi mi-e teama sa nu o modifice iarasi, tinand cont ca se da din ce in ce mai mult pe noul cod si ca va intra in vigoare si noul cod de procedura civila. Astept si urmaresc cu interes raspunsurile dvs. Imi cer scuze daca nu am scris unde trebuie sau ceva de genul asta, dar sunt noua in "forum'' si nu prea ma pricep. O seara minunata si spor la invatat!
Multumesc frumos pentru informatii. Acestea le-am gasit si eu dar credeam ca imi scapa ceva. Nu stiu care este practica, dar tinand cont ca in 01.01.2013 legea intra in vigoare, ar trebui sa apara si un regulament actualizat. Nu?
Buna ziua, am si eu o intrebare. Stiti ceva despre regulamentul de punere in aplicare a legii 77/2012 pentru modificarea si completarea Legii notarilor publici si a activitatii notariale nr. 36/1995 ? Ea intra in vigoare incepand cu 01.01.2013 si ar fi trebuit sa apara pana acum un regulament, insa nu reusesc sa gasesc niciunde. Este posibil ca el inca sa nu fi fost publicat? Legea a fost publicata pe 08.06.2012 in M. Of.
Multumesc frumos, o zi buna!
Intr-adevar, situatia este in ceata. De ce au trecut 6 ani pana sa va sesizati in aceasta privinta ? Adevarut este la mijloc in general si cred ca noi, cei ce incercam umil sa va ajutam, scriem in necunostinta de cauza. Actele sunt concludente, indiferent de scenariile noastre. Cel mai sigur, va cautati un avocat, care pentru inceput, sa va ajute sa intelegeti clauzele respective. Utilizatorul eagle_free v-a dat informatii suficient de concludente si cat mai concise cu privire la speta dumneavoastra! Mult noroc si sa ne tineti la curent :) O zi buna tuturor!
Am o intrebare pentru dumneavoastra. Unde ati perfectat aceste antecontracte de vanzare cumparare? Notarii respectivi ar fi trebuit sa va indrume de la inceput. Ar trebui sa va poata ajuta, avand si actele in fata. Puteti merge la ei, pentru o consiliere. Conform primului antecontract, cu constructorul, dvs. nu aveti calitate de proprietar, intrucat antecontractul este doar o promisiune si nu are efecte translative, cu atat mai mult ca nu este intabulat apartamentul respectiv. Va trebui sa va adresati cat mai repede instantei. Mult succes !
cele 12 luni de plata a cotizatiei pentru obtinerea somajului trebuie sa fie succesive sau pot fi cumulate?