avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere INM 2013
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere INM 2013

Deoarece topicul pentru Admitere inm 2013, deschis de un coleg de forum , nu poate fi decat citit, nepermitand adaugiri -o problema tehnica, banuiesc- voi deschide un nou topic,cu permisiunea moderatorului.
Pentru inm 2013
Codul civil nou.
Carti aparute pe civilul nou, pana acum, sunt urmatoarele:
Contracte- Liviu Stanciulescu. Hamangiu; aparitie iulie 2012;
Institutii de drept civil in reglementarea NCC- aparitie ianuarie 2012- Hamangiu
Succesiuni- Liviu Stanciulescu- aparitie februarie 2012- Hamangiu
NCC comentat- C.H.Beck -aparitie martie 2012
Obligatii- Paul Vasilescu, Hamangiu aprilie 2012.

DREPT PENAL, ce este la ora actuala:

1. Constantin Mitrache, Cristian Mitrache - Drept penal roman. Partea generala, Ed. Universul Juridic
2. Tudorel Toader - Drept penal roman. Partea speciala, Ed. Hamangiu
3.Mihail Udroiu -Drept penal.Parte generala, Parte speciala
4. Streteanu- Drept penal, parte generala. Curs.
5. Alexandru Boroi- Drept penal, parte speciala.

DREPT PROCESUAL PENAL
1. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea generala, Ed. Universul Juridic
2. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea speciala, Ed. Universul Juridic
3. Mihal Udroiu- Drept procesual penal
Codul penal. Codul de procedura penala.

Drept procesual civil- Codul ce va apare, daca va apare, in 2013 si eventual, doctrina, daca va apare.
Daca mai aveti alte informatii, va rog, postati-le.





Ultima modificare: Duminică, 26 August 2012
ContSters262049, utilizator
drept procesual civil (vol. I ) - mihaela tabarca, apare in septembrie si cred ca va acoperi noul cod de procedura civila-- care intra in vigoare la 1 februarie 2013

- consider ca se poate invata dupa ea mult mai usor decat din Tratatul de pr.civila a d-lui Ciobanu
Ultima modificare: Luni, 27 August 2012
logIn, utilizator
logIn a scris:

drept procesual civil (vol. I ) - mihaela tabarca, apare in septembrie si cred ca va acoperi noul cod de procedura civila-- care intra in vigoare la 1 februarie 2013

- consider ca se poate invata dupa ea mult mai usor decat din Tratatul de pr.civila a d-lui Ciobanu

La aceasta te referi?
[ link extern ] .

Ramane intr-adevar de vazut cat acopera din NCPC acest prim volum ce va fi pus pe piata.
Ultima modificare: Luni, 27 August 2012
ContSters262049, utilizator
Ma alatur si eu, dar dupa ce ma pun pe citit, peste vreo luna. :)
Eu spun ca e necesar sa facem cat mai multe grile pt a-l trece.
Eu o sa repet penal si proced penala pana aflu cat de cat din ce va fi examenul. O sa iau la puricat codul de procedura si apoi sa citesc cat mai multa jurisprudenta la ambele.
Bineinteles, Udroiu e baza mea la ambele. Si actul jur merita invatat de pe acum. Spor!
Ice Hellene a scris:

Ma alatur si eu, dar dupa ce ma pun pe citit, peste vreo luna. :)
Eu spun ca e necesar sa facem cat mai multe grile pt a-l trece.
Eu o sa repet penal si proced penala pana aflu cat de cat din ce va fi examenul. O sa iau la puricat codul de procedura si apoi sa citesc cat mai multa jurisprudenta la ambele.
Bineinteles, Udroiu e baza mea la ambele. Si actul jur merita invatat de pe acum. Spor!

Codurile vor ramane baza. Oricum, doctrina se grefeaza pe cod, nu codul pe doctrina. In special la Civil, trebuie pus accentul pe codl, pentru ca exista mari sanse sa se dea numai din NCC.

Ice Hellene a scris:

Bineinteles, Udroiu e baza mea la ambele.


A cumparat cineva Fisele de penal si procedura penala ale lui Udroiu? Ce parere aveti despre ele?
Vi se par bune? Acceptabile? Ms.

Alte discuții în legătură

Admitere barou 2013: data examenului, bibliografie, spete, experiente Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Imi poate spune cineva daca pentru 2013 se va da examen de admitere in Barou din noul Cod Civil? Si daca da au aparut deja carti de civil? La drept ... (vezi toată discuția)
Admitere inm 2013 ContSters257303 ContSters257303 Buna ziua! Am terminat anul 3 la drept si as dori ca anul viitor sa sustin examenul de admitere la INM. Am vazut tematica si bibliografia de anul acesta si ... (vezi toată discuția)
Admitere inm 2014 IM12 IM12 Subiect deschis pentru cei care vor sustine concursul de admitere la INM in august 2014. (vezi toată discuția)