avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate stefail

Activitate stefail

Buna seara.
In urma divortului din anul 2020,fostul sot este obligat la plata unei pensii de intretinere de 1/4 din venitul minim pe economie, pentru un copil, la data divortului figurand fara venituri.
Intre timp fostul sot s-a mutat in Anglia unde munceste,evident castiga mai mult decat venitul minim din Romania, asadar ce demersuri as putea face pentru a cere modificarea pensiei de intretinere in raport cu veniturile actuale?
M-am consultat cu un avocat, m-a sfatuit sa investighez unde lucreaza, cat castiga,care este adresa lui de domiciliu de acolo, ceea ce mi se pare absurd ,pentru ca el nu este dispus sa imi ofere aceste informatii, altfel nu as fi nevoita sa apelez la un avocat.
Exista o cale legala prin care poate fi el obligat sa isi declare veniturile?
Multumesc.

Buna ziua,
Unde se pot vizualiza hotararile judecatoresti, daca nu ai acces la dosar(parola)?
Siteul rejust.ro pare nefunctional, afiseaza "Baza de date nu functioneaza momentan" cand incerc sa accesez un fisier.
Siteul lege5.ro are foarte putine hotarari din 2022, cele care ma intereseaza sunt din luna martie si mai, nu le-am gasit acolo.
Bună ziua,

Care este termenul de prescripție a răspunderii penale în cazul violarii de domiciliu?
Dupa cât timp de la comiterea faptei se mai poate face plângere?
Buna ziua. In ce conditii este "sters" un dosar din portalul instantelor?
A fost inregistrat in data de 18.09, pana ieri se putea gasi in portal, iar astazi, 26.09, nu mai exista.
Buna ziua. Dupa cat timp de la inregistrarea unui dosar/cerere la judecatorie, se poate vizualiza si pe siteul portal.just.ro?
Si in cat timp primeste o parte din dosar citatia?
Multumesc
Buna ziua.
Conform legii 449/2003, consumatorul este definit doar ca si o persoana fizica. Adica daca sunt persoana juridica si am un produs defect aflat inca in perioada de garantie iar vanzatorul nu ia nici o masura privind repararea/inlocuirea, eu ce ar trebui sa fac?
Discuție Control ANAF
Buna ziua.In situatia unui control inopinat ANAF, ce le este permis agentilor sa faca? Au dreptul de a cauta prin dulapuri, prin cutii si ce mai gasesc la punctul de lucru, ca la o perchezitie? Sau doar sa SOLICITE documente,rapoarte vanzari etc?
Nerespectarea preavizului este de fapt absentarea de la locul de munca, practic angajatorul va poate desface contractul de munca pentru absente nemotivate. Ar fi ideal sa va intelegeti cu el si sa inceteze contractul de munca de comun acord, scrieti o cerere,nu demisie.
Buna ziua.
Se poate denunta unilateral un contract de inchiriere facut pe o perioada determinata - 5 ani? Bineinteles cu respectarea unui preaviz si specificat in scris in contract.
Buna ziua.
Primaria orasului meu a hotarat brusc schimbarea Regulamentului de ocupare a domeniului public si anume nu se mai inchiriaza terenurile publice in baza unui contract de inchiriere, ci in baza unei autorizatii de folosinta temporara care presupune o TAXA.

Mai precis, tot cuantumul chiriei ce o achitam lunar pana acum, s-a transformat intr-o taxa care trebuie achitata integral la inceputul anului, pentru toata perioada de folosinta. Adica o suma foarte mare.

In cazul in care exista 2 sau mai multi solicitanti pentru acelasi teren, se organizeaza licitatie - poate fi o taxa pentru o autorizatie supusa licitatiei, asa cum era in cazul chiriei ???