avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate siracusa

Activitate siracusa

Multumesc foarte mult de raspuns. Am vazut pe site-ul pe care mi l-ati trimis [ link extern ] ?
De altfel exista vreo taxa in privinta preturilor de dumping? Dupa cum stiti materialele de constructii sunt mult mai ieftine la noi si as vrea sa fiu sigur in privinta tuturor aspectelor. Multumesc anticipat
Daca stiti cumva si de ce acte as avea nevoie la vama, va rog
Buna ziua! As dori cateva informatii daca este posibil sau sa ma indrumati catre cineva in masura sa-mi raspund privind urmatoarea intrebare: Am o societate de constructii care are in acest moment un contract de lucrari in Austria si partenerul mi-a solicitat daca este posibil sa incheiem un alt contract privind furnizarea de materiale. Sunt conditionat de vreo lege, sau am nevoie de vreo licenta pentru a face acest lucru? Exista taxe vamale pentru acest tip de export? Dupa cum stiti materialele sunt mult mai ieftine la noi si le-ar conveni asta. Trebuie sa fac o simulare privind preturile si nu stiu ce alte cheltuieli sa prevad si de care sunt pasibil. Multumesc!
Buna ziua! Va scriu din partea unei societati care lucreaza in Austria. Se vehicula pe mai multe site-uri ca daca se depune dosarul la CNPP Bucuresti se poate prezenta la autoritatile din tara in care se lucra numarul de inregistrare pentru a evita amenzile. Eu am depus dosarul si dupa o luna, vazand ca inca mai dureaza emiterea formularelor, am trimis echipa la lucru pentru ca riscam sa pierd contractul, caci austriecii nu tolereaza asteptarile. Dar au venit autoritatile si cu tot acest numar am fost smendat, au zis ca vor numarul altfel nu. Intrebarea mea, exista vreun amendament valabil in interiorul comunitatii europene care ma poate ajuta in acest caz? Multumesc anticipat
Buna ziua! As vrea sa ma indrumati catre o institutie care ma poate ajuta in privinta legilor tarilor din comunitatea europeana recunoscute de autoritatile din Romania precum si a intelegerilor dintre statul roman si acestea. Ma intereseaza in special in Austria. Exista la ei o lege valabila in teritoriul austriac si care se adreseaza tuturor angajatorilor straini care lucreaza acolo (e cazul meu) si despre care nu stiu daca statul roman o recunoaste sau face parte din vreo intelegere semnata de ambele parti.Multumesc
Eventual v-as ruga sa-mi recomandati un amendament european care sa ma ajute, am contactat un avocat de aici si as vrea sa ma asigur
Buna ziua! Am scris de mai multe ori pe acest site, aceeasi problema din mai multe puncte de vedere pentru a ajunge la un raspuns mai clar, insa am ramas in ceata asa ca incerc din nou. Ma numesc Ionut si reprezint o societate profil constructii cu sediul in Romania care a semnat un contract cu o alta societate din Austria in urma cu un an de zile pentru ridicarea unui bloc de locuinte, fapt care ne-a determinat sa luam decizia de a delega personal prin delegare intrucat in baza putinelor informatii de care am dispus in Romania parea cea mai buna solutie. Toti angajatii au formular A1, au contract semnat in Romania, act aditional semnat pentru respectarea art.18 din codul muncii care desemneaza locul de munca ca fiind in Austria pe santierul respectiv si care de asemeni stipuleaza ca primesc diurne si au cazarea integral asigurata de angajator precum si transportul atat international la santier cat si local de la cazare la santier. Mentionez ca atunci cand am primit formularul A1 la baza caruia a fost depus si o copie a contractului pentru fiecare angajat am observat ca la punctul 3 de pe formular era bifat 3.1. respectiv angajat detasat, iar la punctul 5. Detalii privind angajatorul la 5.1 a fost trecut numele firmei din Austria care ne-a contractat precum si la 5.2. apare adresa firmei respectiv si nici decum amplasamentul santierului. La prima vedere pare ca am detasat muncitorii firmei austriece, dar nu cred ca e corect. Plus ca imediat dupa acest lucru angajatii delegati au disparut din baza de date a firmei de la ITM ca si cum contractele lor ar fi fost suspendate intocmai ca la detasare, ulterior am facut o adresa si au reaparut in baza noastra de date la Revisal. Mentionez ca atunci nu am stiut exact in ce conditii pot trimite angajatii in Austria, respectiv delegare sau detasare. Asa ca de atunci pana in momentul de fata le-am platit toate contributiile aferente la stat (lunar) cat si diurnele care sunt consistente, precum si salariul minim pe economie in tara. Insa, inca de la inceput am fost contactati de o firma BUAK din Austria care administreaza un fond de concediu ca sa zic asa, bani pe care ne sunt perceputi lunar si care apoi ei il achita angajatilor, chipurile pentru a compensa diferentele salariale, sume pe care ei le-au calculat dupa un principiu pe care nu il cunosc. Dar totusi ca societate inmatriculata in Romania noi platim si in tara acest fond de concedii la finante si cred ca nu e normal sa platim in doua locuri. Acum cumva trebuie sa ma justific in fata lor pentru ca nu mai am de unde plati acesti bani care s-au adunat de la an la an.Intentia a fost de la bun inceput de a delega angajatii, astfel incat sa platesc toate contributiile in tara si pentru a evita astfel de probleme cu fonduri sau institutii de aici. Cum as putea proceda ca sa ma justific in fata lor ca nu am de ce plati acesti bani? Mai ales ca am si formularul A1 care atesta acest lucru? Deja angajatii au luat si iau aceste diurne consistente, in plus apar si acesti bani de concedii care totalizat sunt de ordinul zecilor de mii. Ma puteti ajuta cu un raspuns? Eu sper ca am intrunit toate conditiile prin actele pe care le-am incheiat. Multumesc
Au toti angajatii formularul A1. Si acest act aditional. Problema e ca din punctul de vedere a autoritatilor de aici ne incadram in detasare, pentru ca am depasit un an de zile de cand lucram pe acest santier. Incerc sa incadrez aceasta situatie pentru ca de la inceput m-am trezit pe cap cu un sistem de concedii care imi tot pune sume peste sume si din ce am cautat pana acum nu ar trebui sa am de-a face cu ei, pentru ca toate datoriile le platesc in tara. Absolut toate, iar diurnele sunt consistente. Nu cred ca ar trebui sa am de-a face cu ei, nu i-am detasat caci atunci se supuneau legislatiei din Austria si da, trebuiau achitate sumele pe care mi le percep. Multumesc
Sa inteleg ca in actul aditional trebuie trecute toate aceste informatii? Am trecut urmatoarele:
a) durata perioadei de munca ce urmeaza sa fie prestata in strainatate;
b) moneda in care vor fi platite drepturile salariale, precum si modalitatile de plata;
c) prestatiile in bani si/sau in natura aferente desfasurarii activitatii in strainatate;
e) reglementarile principale din legislatia muncii din acea tara;
g) conditiile de repatriere a lucratorului, dupa caz.

Despre celelalte doua, respectiv
d) conditiile de clima;
f) obiceiurile locului a caror nerespectare i-ar pune in pericol viata, libertatea sau siguranta personala;

au fost informati inainte de plecare la interviul de angajare, si in plus nu figureaza in modelul de act aditional pe care l-am gasit.

Credeti ca ar mai trebui adaugat ceva? Trebuie sa ma justific in fata autoritatilor austriece ca desfasor activitatea cu muncitori delegati si vreau sa nu emit ceva. Multumesc anticipat
Buna ziua! Ma numesc Saia Ionut si va contactez din partea unei societati, profil constructii care are un santier in Austria, si recent m-am lovit de o problema. Contractul este incheiat intre firma austriaca si cea pe care o reprezint pentru realizarea unei cladiri, contract pe baza caruia am obtinut si formularele A1 necesare muncitorilor. Am mers pe varianta delegarii caci contractul este direct si nu s-a mers pe varianta detasarii, insa recent autoritatile austriece imi spun ca nu pot delega ci doar detasa pentru ca limita de finalizare depaseste cu mult cele 60 de zile. Va rog sa-mi spuneti daca am intocmit actul aditional prin care am stabilit ca locul de munca va fi in Austria e suficient pentru a continua in acest mod, respectiv delegare? Aceste acte aditionale al angajatilor au fost transmise autoritatilor romane, precum si la CNPP pentru emiterea formularului A1. Mai trebuie sa intrunesc si alte conditii?