avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Delegare strainatate mai mare de 60 de zile
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Delegare strainatate mai mare de 60 de zile

Buna ziua! Ma numesc Saia Ionut si va contactez din partea unei societati, profil constructii care are un santier in Austria, si recent m-am lovit de o problema. Contractul este incheiat intre firma austriaca si cea pe care o reprezint pentru realizarea unei cladiri, contract pe baza caruia am obtinut si formularele A1 necesare muncitorilor. Am mers pe varianta delegarii caci contractul este direct si nu s-a mers pe varianta detasarii, insa recent autoritatile austriece imi spun ca nu pot delega ci doar detasa pentru ca limita de finalizare depaseste cu mult cele 60 de zile. Va rog sa-mi spuneti daca am intocmit actul aditional prin care am stabilit ca locul de munca va fi in Austria e suficient pentru a continua in acest mod, respectiv delegare? Aceste acte aditionale al angajatilor au fost transmise autoritatilor romane, precum si la CNPP pentru emiterea formularului A1. Mai trebuie sa intrunesc si alte conditii?
Cel mai recent răspuns: siracusa , utilizator 01:00, 19 Iulie 2015
Art.18 c.mun.
(1) In cazul in care persoana selectata in vederea angajarii ori salariatul, dupa caz, urmeaza sa isi desfasoare activitatea in strainatate, angajatorul are obligatia de a-i comunica in timp util, inainte de plecare, informatiile prevazute la art. 17 alin. (3), precum si informatii referitoare la:
a) durata perioadei de munca ce urmeaza sa fie prestata in strainatate;
b) moneda in care vor fi platite drepturile salariale, precum si modalitatile de plata;
c) prestatiile in bani si/sau in natura aferente desfasurarii activitatii in strainatate;
d) conditiile de clima;
e) reglementarile principale din legislatia muncii din acea tara;
f) obiceiurile locului a caror nerespectare i-ar pune in pericol viata, libertatea sau siguranta personala;
g) conditiile de repatriere a lucratorului, dupa caz.
Sa inteleg ca in actul aditional trebuie trecute toate aceste informatii? Am trecut urmatoarele:
a) durata perioadei de munca ce urmeaza sa fie prestata in strainatate;
b) moneda in care vor fi platite drepturile salariale, precum si modalitatile de plata;
c) prestatiile in bani si/sau in natura aferente desfasurarii activitatii in strainatate;
e) reglementarile principale din legislatia muncii din acea tara;
g) conditiile de repatriere a lucratorului, dupa caz.

Despre celelalte doua, respectiv
d) conditiile de clima;
f) obiceiurile locului a caror nerespectare i-ar pune in pericol viata, libertatea sau siguranta personala;

au fost informati inainte de plecare la interviul de angajare, si in plus nu figureaza in modelul de act aditional pe care l-am gasit.

Credeti ca ar mai trebui adaugat ceva? Trebuie sa ma justific in fata autoritatilor austriece ca desfasor activitatea cu muncitori delegati si vreau sa nu emit ceva. Multumesc anticipat
Trebuie doar sa aiba Formularul A1 , altceva nu cred ca va mai solicita.
Au toti angajatii formularul A1. Si acest act aditional. Problema e ca din punctul de vedere a autoritatilor de aici ne incadram in detasare, pentru ca am depasit un an de zile de cand lucram pe acest santier. Incerc sa incadrez aceasta situatie pentru ca de la inceput m-am trezit pe cap cu un sistem de concedii care imi tot pune sume peste sume si din ce am cautat pana acum nu ar trebui sa am de-a face cu ei, pentru ca toate datoriile le platesc in tara. Absolut toate, iar diurnele sunt consistente. Nu cred ca ar trebui sa am de-a face cu ei, nu i-am detasat caci atunci se supuneau legislatiei din Austria si da, trebuiau achitate sumele pe care mi le percep. Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plecare in franta cu muncitori din romania elam elam buna dimineata! firma noastra are o lucrare in Franta pentru o luna de zile si o sa mearga acolo cu 25 de muncitori. ce cadru legal avem d.p.d.v. al ... (vezi toată discuția)
Model act aditional detasare - formular a1 olden olden BUNA, ma puteti ajuta la un act aditional detasare GERMANIA Am nevoie de un model de act aditional privind delegarea personalului in Germania. Eu am un ... (vezi toată discuția)
Ajutor ildy22 ildy22 Cum se intocmeste act aditional pentru delegare muncitori in germania, va rog daca aveti model. (vezi toată discuția)