avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 268 soluții astăzi
Forum Activitate iko

Activitate iko

Mulţumesc pentru răspuns. Tot nu mi-e clar ceva, dar treb.să citesc atent şi Ordonanţa nr.65.
Contabilul autorizat lucreaza independent pe baza contract.prest. pentru firma aceasta.Nu există ninci un grad de rudenie,nimic, numai raportul de prestator - client.Firma vrea să denumească pe acest contabil ca administrator al firmei sale, dar contabilul să efectueze şi munca prestată mai inainte. Este posibil acest lucru?
Vă rog să mă ajutaţi, dacă ştie cineva:
Un contabil autorizat dacă ţine contabilitate la o firmă X dacă poate să fie şi administratorul acestuia ?
Care este baza legala?
Mulţumesc.
Răspuns la discuția FISE POST
Buna .As avea nevoie de Fisa post manipulant marfuri si Fisa post curier, fiind muncitori necalificati, daca ma poate ajuta cineva. Multumesc anticipat..ildi36@hotmail.com
M-am gandit sa cumpar si cu borderou de achizitie, fiind vorba de pers.fiz.fara autorizatie, dar mi-e frica fiind vorba de program informatic, cu drepturi de autor..etc
Multumesc mult, numai ca am auzit de la cineva ca nu pot sa inchei astfel de conventie/contract pentru lucrare care este legata de profilul firmei.Ati auzit de asa ceva?Ex.suntem firma softver, am dori ca pentru un programel scris de o pers.fizica fara nici o autorizatie , sa incheiem un astfel de conventie, mi-a zis cineva ca nu pot sa fac pentru asa ceva, ar trebui sa-l angajez, dar nu vrem.
Răspuns la discuția salriu minim de 440 ron????
astazi mi-au dat telefon de la ITM ca salariul minim e 440 ron , cu toate ca si eu am predat actele aditionale cu marire salar la 390 ron la 10 ian.atunci mi-au zis ca e bine.Nu mai stiu care e adevarul, stiu ca in monit.1025 a aparut HG 1825 cu salar min.de 390 lei, dar vad ca nu conteaza aici nimic.
Si pe mine ma intereseaza problema asta.Nu stiu daca pot sa fac contract pe baza cod civil , daca sunt o firma de softver, cu o persoana fizica fara nici o autorizatie, pentru o munca de ex. scriere o parte din program.Daca stie cineva sa ma lamureasca, nu vreau sa fac contract de munca pentru dl.respectiv, caci este vorba numai despre o lucrare, nu am nevoie de el pentru o perioada determinata.
Discuție tva+micro
Am o intrebare .
Daca firma.are 2 angajati si a depasit 100,000 euro cifra afacere la 31.12.2005. ce parere aveti pe 2006 trebuie sa plateasca imp.pe venit? ( a ramas micro ) sau pe profit
A doua problema :
Trebuie sa fac o factura storno cu returnarea produsului.Problema este ca acum sunt platitor de tva , dar cind faceam prima factura , inca nu eram platitor de tva.Cum sa fac acum? cu tva sau fara? deoarece eu nu am platit in momentul respectiv tva pentru suma mentionata