Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salriu minim de 440 ron????
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salriu minim de 440 ron????

astazi la ITM mi s-a comunicat ca salariul minim pe economie este de 440 ron incepand cu 1.01.2007.
Acum cateva zile m-au pus sa fac act aditional de marire de salariu de la 370 ron la 400. Ce s-a modificat intre timp? Si de ce retroactiv? Poate cineva sa ma scoata din ceata ITM?
multumesc
prin HG.nr.1825 din 21.12.2006/M.Of.nr.1025/22.12.2006/salariul de barut minim brut pe tara ,de la 1 ianuarie 2007 a fost stabilit la 390 RON.-
astazi mi-au dat telefon de la ITM ca salariul minim e 440 ron , cu toate ca si eu am predat actele aditionale cu marire salar la 390 ron la 10 ian.atunci mi-au zis ca e bine.Nu mai stiu care e adevarul, stiu ca in monit.1025 a aparut HG 1825 cu salar min.de 390 lei, dar vad ca nu conteaza aici nimic.
Potrivit art.40 din CCMN pe anii 2007/2010 salariul minim brut pe tara negociat este de 440 Ron de la data de 01.01.2007.
CCMN se aplica, potrivit art.25 alin.3 din Legea nr.130/1996, de la data inregistrarii lui la Ministerul Muncii (in speta, CCMN pe anii 2007/2010 a fost inregistrat sub nr.2895/29.12.2006 la MMSSF) sau de la o data ulterioara stabilita de parti.
trebuie insa sa fim atenti si la CCM pe fiecare ramura, care de regula apar mai tarziu spre primavara.......
de exemplu la alimentara minimul era de 390 de anul trecut.....
X-( Fratilor cand din lege sau mai stiu eu ce hotarari sau ordonante apar drepturi mai bune pt salariati ,se face un act aditional la contractul colectiv de munca prin care drepturile mai favorabile se aplica de la data intrari lor in vigoare.