avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate DanielH

Activitate DanielH

Am inteles, va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

Cu stima,
Dan
Exact asta am sa si fac. Sunt o persoana bine intentionata ce nu cauta scandal si stiu ce inseamna respectul fata de semenii mei. Am vorbit deja cu administratorul si voi merge la apartamentele vecine pentru a discuta cu locatarii si eventual sa vad cum are fiecare programul pentru a desfasura lucrarile pe cat de mult posibil in asa fel incat sa nu le produc un disconfort prea mare, dar avand in vedere ca nu-i cunosc si nu stiu cat de intelegatori vor fi, as vrea sa stiu totusi daca Politia sau Asociatia imi poate crea neplaceri in caz ca nu voi respeca hotararea AGAP ci doar legea 61/1991... pentru ca na, e posibil ca vecinii sa aiba copii mici ce necesita somn dupa-amiaza, sau sa fie batrani ce vor sa doarma o ora-doua, caz in care voi incerca pe cat de mult posibil sa le respect programul, dar pe de alta parte, este posibil sa-mi scape ceva din mana si sa se faca zgomot, caz in care daca am vr-un vecin cu nervii mai in pioneze sa ma trezesc cu el sau usa sau sa-mi faca sesizare/reclamatie.

Prin urmare as vrea sa stiu tehnic/punctual daca Asociatia sau Politia imi poate face ceva atata timp cat eu respect orele din lege si nu cele din hotararea AGAP.
Buna ziua,
Urmeaza sa-mi renovez/amenajez in totalitate apartamentul proaspat achizitionat si tocmai am aflat astazi de la administratorul blocului cum ca orele de liniste "la ei, pentru ca asa au stabilit ei" sunt intre 21:00-09:00 si 12:00-16:00. Asta inseamna 3 ore de lucru dimineata, 4 ore de pauza la pranz si alte 5 ore de lucru dupa-amiaza/seara. Imi pare foarte exagerat acest program de liniste si as dori sa stiu ce sanctiuni sau amenzi pot primi, si din partea cui, daca eu voi decide sa respect orele de liniste prevazute in Legea nr. 61/1991 (republicata 2011) Art. 3 Alin. 26 care prevede ca:

"tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;"

In cazul in care ma trezesc cu Politia la usa pentru ca eu nu am respectat hotararea Adunarii Generale a Proprietarilor cu privire la orele de liniste din bloc ci le-am respectat pe cele prevazute in lege, pot primi amenda de la Politie? Daca da, asta inseamna ca Politia respecta si normele stabilite de AGAP sau doar legile statului roman?
Care este cadrul legal prin care Asociatia de Locatari/Proprietari imi poate da amenda sau ma poate sanctiona in vr-un fel anume (si care ar fi acesta)?

Tin sa mentionez ca nu este afisat in bloc intervalul orar de liniste, acesta fiindu-mi comunicat verbal de catre administrator.

Cu respect,
Dan