avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate marian_coanda

Activitate marian_coanda

Buna ziua,

Pentru un SRL cu doi asociati se pot facem 2 contracte de mandat pentru fiecare in parte de cate 4 ore/zi?

Multumesc!


POPA GHEORGHE a scris:

Peste canal, se poate face un podet. Puteti sesiza primaria, in scris, cu nr. de inregistrare/ data. Fiind vorba de fonsuri europene, va fi greu sa obtineti bani pentru podet de la primarie.
Daca drumul era infundat de multi ani, proiectantul a considerat ca nu doriti acces auto la proprietatea dvs. La data proiectarii trebuia sa interveniti.



Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns.
Ultima faza a proiectului era , readucerea la stiuatia initila sau cat se poate, dar nu s-a mai intamplat asta.Primarul tot promite ca o sa.remedieze dar deja sunt 2 ani.
Multumesc!
Buna ziua,

Primaria localitatii unde locuiesc parintii mei a implementat un proiect national de introducere canalizare.Inainte de implementare drumul de acces auto la proprietate era infundat(de cel putin 40 de ani) datorita pantei foarte mari si riscului mare de accidente.
Proiectul a fost finalizat dar drumul a ramas intr-o stare precara si nu mai avem acces auto la proprietate, nu putem intra cu masina sau tractor pentru a ara curtea.
Ma puteti ajuta cu un sfat cu ce am avea de facut?
Va multumesc!

Buna seara,

Sunt reprezentantul parintilor din clasa copilului meu.In momentul de fata in clasa sunt 31 de copiii si inspectoratul judetean face presiuni ca , consiliul de administratie sa voteze astfel incat sa mai fie acceptati si alti copii(minim 4).Noi parintii nu suntem de acord si am pregatit un memoriu catre inspectorat.

In ce conditii eu ca reprezentant al parintilor pot participa la sedintat consiliului de administratie?
Exista vreo posibilitate legala.
Presedintele asociatie de parinti nu este interesat de subiect .

Va multumesc frumos!
Buna seara,

Se poate inmatricula un tractor fara nici un fel de act?
Care este modalitatea legala?

multumesc!
Buna ziua,

I urma cu 7 ani sotia mea i-a facut mamei ei o donatie reprezentand 5% dintro proprietate.Mama sotie nu mai doreste cei 5% si vrei sa ii de-a sotiei inapoi.
Care este ce-a mai simpla modalitate de a finaliza acest lucru?
multumesc!
Buna ziua!

Am primit o notificare de la operaturul de Telefonie mobila ca pretul abonamentului va fi majorat unilateral cu 40%.Este legal?
multumesc!
Buna ziua,

Acum 7 ani am cumparat prin prima casa un apartament si acum as vrea sa-l vand.
Este o procedura birocratica complicata?
Trebuie sa achit inainte sa-l pot vinde?

multumesc!
Buna ziua,

Tatal meu a depus dosarul de pensionare anul trecut in Aprilie si a primit decizie cu pensionare anticipata partial.Incetare activitatii s-a facut incepand cu data de 1 Ianuarie 2019.
Ieri a fost la Casa de Pensii sa ceara recalculare si domnul de la Relatii cu Publicul i-a spus ca nu este posibila recalcularea deoarece este pensionat anticipat si recalcularea se va face in momentul in care va ajunge la limita de varsta.

Este adevarat sau a vrut sa scape de el?

Multumesc!

Buna seara,
Ma puteti ajuta va rog sa-mi clarific urmatoarea situatie:
Pentru o persona cu :
venituri din salariu de 2000/lei pe luna in ultimul an
incasari din facturi emise in valoare de 27000 lei in ultimele 12 luni si urmatoarele dari platite catre stat: CAS 10,5%,CASS 5,5%,concediu medical 0,85%
Cum se calculeaza indemnizatia pentru CCC?

Multumesc in avans!