avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Activitate hotnog_ionut

Activitate hotnog_ionut

Discuție Factura eon
Este normala aplicarea acestei taxe cpc 20% din energia activa? Daca da as dori sa stiu legea aplicarii acestei taxe. Va multumesc.
Discuție Prima alocatie
as vrea sa stiu care este cuantumul alocatiei in prima luna dupa ce a implinit 2 ani. nu se da tot 200 de lei avand in vedere ca alocatia se da cu o luna in urma?
Răspuns la discuția divort cu 2 minori
copii stateau cu amandoi parintii, concediul ce crestere il are tatal, serviciu au amandoi parintii. in momewntul de fata tatal copiilor a ramas singur intrun apartament cu 4 camere, mama si-a luat copii si sta la parintii ei intrun apartament cu 3 camere impreuna cu acestia. mentionez ca parintii mamei lucreaza amandoi. si mai are si 3 frati care sunt plecati in strainatate. in concluzie as dori sa stiu cine are ce castigat custodia copiilor la situatia data.
tatal lucreaza in cadrul I.G.S.U., mama in confectii.
buna ziua. as dori sa stiu daca in cazul unui divort avand 2 minori unul de 2 ani si celalalt de 7 luni, sotii locuiesc in apartamentul parintilor sotului, acestia locuiesc la tara cine va avea mai multe sanse sa obtina custodia copiilor? se va face o ancheta sociala din cate am inteles si se va vedea care sunt conditiile de crestere a copiilor, dar daca sotul are o sora cu probleme psihice care nu locuieste cu ei se va lua asta in calcul? multumesc.
Răspuns la discuția Amenda este taxa obligatorie?!
multumesc frumos pentru raspuns. si imi cer scuze in acelasi timp p-entru completarea mesajului
As dori sa stiu simplu si concret daca amenda este un fel de taxa obligatorie? Toti angajatii dintr-o primarie inclusiv primarul nu au stiut sa raspunda la aceasta intrebare. Prin definitia ei amenda este o pedeapsa in bani. Ncicidecum o taxa obligatorie. Poate sa ma ajute cineva in privinta asta? intreb asta pentru ca urmeaza sa mi se suspende indemnizatia pentru cresterea copilului. Am impozitul la masina platit dar in schimb am 3 amenzi. Si din cauza asta mi se opreste aceasta indemnizatie
Răspuns la discuția dezbatere mostenire
multumesc de raspuns. dar am o alta intrebare. daca nici sotul si nici fratii sau surorile ei nu traiesc, cine este urmatorul mostenitor?
o matusa a mea a fost casatorita cu un cetatean. nu au avut copii. eu sunt nepot de gradul 1 a matusii. aceasta a avut pe rol 4 ha de teren arabil. matusa mea a murit prima iar sotul ei a facut donatie acest pamant unui nepot de gradul 3 din partea lui. intrebarea este: pot sa intru in posesia pamantului in calitate de nepot? si in ce fel?
in anul 2007 am contractat un card de credit la banca. luna aceasta mi-a oprit intreaga suma care imi intra pe cardul de salar, acesti bani sunt norma de hrana si indemnizatia cresterea copil. am cerut sa mi se aduca la cunostinta de hotararea judecatoreasca prin care s-a dispus aceasta poprire, iar ei mi-au spus ca nu au si au invocat un articol din acel contract pe care nu (cred)ca l-am semnat. am fost in sediul bancii si mi-au spus ca nu au ce sa faca. au dreptul sa faca lucrul asta?
am ramas acum cu 2 copii, in pragul sarbatorilor fara nici un ban. vreau un ajutor urgent sa recuperez macar indemnizatia. sunt disperat.:((
buna ziua. am o nelamurire. detin 2 carduri, unul de salar si unul de credit, cel de credit a fost blocat definitiv din cauza numarului mare de zile intarziere, problema este ca mi-a fost blocata si o suma de bani pe el. cand am sunat la banca mi-au spus ca nu se poate debloca niciodata. le-am explicat ca este vorba de indemnizatia pentru cresterea copilului dar ei au spus ca nu au de unde sa stie provenienta banilor, lor le arata ca este virare salariala si ca trebuie sa aplice regulamentul.
INTREBARE: pot sa depun o plangere in instanta pentru recuperarea acelei sume?