Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prima alocatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prima alocatie

as vrea sa stiu care este cuantumul alocatiei in prima luna dupa ce a implinit 2 ani. nu se da tot 200 de lei avand in vedere ca alocatia se da cu o luna in urma?
1. Alocatia de stat pentru copii se acorda incepand cu luna urmatoare aceleia in care se naste copilul si inceteaza cu luna urmatoare aceleia in care copilul implineste 18 ani.

2. - Prin analogie alocatia de stat pentru copii de 42 lei se acorda incepand cu la urmatoare aceleia in care copilul implineste 2 ani (pana la varsta de 2 ani alocatia de stat pentru copii este de 200 lei lunar).
- In luna in care copilul implineste 2 ani va primi tot 200 lei alocatie de stat pentru copii.
- Alocatia de stat pentru copii se acorda in fiecare luna pentru luna in curs (nu pentru luna precedenta).