avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Activitate terminus1

Activitate terminus1

Buna seara,

Imi puteti spune va rog daca un absolvent al facultatii de drept poate sa isi deschida un birou si sa ofere consultanta juridica? sau daca nu, ce ar trebui sa indeplineasca pentru a putea face acest lucru?

* de exemplu o consultanta precum se ofera aici pe site

multumesc.
Sunt si eu interesat daca ne poate lamuri cineva
Buna seara,

Va rog frumos: daca detin un teren inainte de casatorie si construiesc casa dupa casatorie, se imparte la 2?
Buna seara,

Am o suma de bani dati imprumut unui 'amic' fara niciun contract, dovada imprumutului reiese doar din convorbirile telefonice de la acea data, aprox 1-2 luni.

*Evident nu i-am mai primit si nici nu ii voi mai primi amiabil.

Daca ma adresez unui avocat poate sa ma ajute in vreun fel pentru a initia actiune in instanta ?

Si totodata, credeti ca exista vreo sansa sa obtin executare silita?

Mutlumesc mult
Buna ziua,

As dori sa ma lamuriti cu urmatoarea speta.

Sunt detectiv particular angajat la o firma dintr-o alta tara din Uniunea Europeana si as avea mai multe cazuri/clienti pe teritoriul Romaniei.

Legea 329/2003 privind exercitarea profesiei de detectiv particular, republicata 2014 spune asa:

Art. 7
(5) Cetatenii din statele membre ale Uniunii Europene si ale Spatiului Economic European care au calitatea de detectiv particular pot desfasura activitatile specifice acestei profesii pe teritoriul Romaniei, in conditiile prezentei legi, exclusiv in baza unei delegatii emise de societatea pe care o reprezinta, in vederea solutionarii cazului ce face necesara prezenta acestora in Romania. Cetatenii din statele membre ale Uniunii Europene si ale Spatiului Economic European fac dovada calitatii de detectiv particular cu actul care atesta in mod valabil aceasta calitate in statul de origine sau de provenienta.
(6) Detectivii prevazuti la alin. (5) au obligatia ca inaintea desfasurarii oricaror activitati specifice si la incetarea acestora sa instiinteze organul de politie competent teritorial.

Intrebarea mea este, pot desfasura activitatea de detectiv particular cu licenta din statul in care am legitimatia pe teritoriul Romaniei ?
Imi poate oferi cineva informatii?
Buna seara,

Doresc sa deschid un magazin online ce vinde verighete si inele de logodna din aur si pietre pretioase.

Pentru inele si verighete am gasit mai multi furnizori din uniunea europeana ce imi pot emite factura fiscala si voi plati TVA in tara.

Detin un SRL cu cod CAEN 4777 (comert cu amanuntul bijuterii) si 4648 (comert cu ridicata)

Am inteles ca am nevoie de un anume aviz de la ANPC (care trebuie platit anual)

Bijuteriile vor fi ștanțate conform direct de la furnizor.

Ce alte acte/autorizatii birocratie mai trebuie pentru a le putea importa si revinde?

Trebuie fiecare element sa fie cumva autorizat in parte?

Multumesc mult!
Buna ziua,

Am tot citit despre acest contract fiduciar insa nu imi e prea clar, nu-mi dati copy/paste din lege va rog ca am citit si eu.

Cel cu care se incheie acest contract, are dreptul de a vinde imobilul de exemplu?

Cam care sunt tarifele percepute pentru astfel de servicii (la avocati/notari?)

Poti fi intradevar imun la executare silita daca iti incredintezi un imobil printr-un contract fiduciar?
Are acest drept o companie din Cypru sa achizitioneze un imobil in Romania?
Daca da, impozitul se va calcula ca si pentru persoana juridica?
Buna ziua,

As dori sa stiu daca o companie inregistrata in Cypru poate detine un imobil in Romania (sa fie proprietar cum s-ar zice) si in ce conditii

Multumesc