Forum Discuţii juridice Cafeneaua avocaţilor Absolvent facultate de drept poate oferi consultanta ...
Discuție deschisă în Cafeneaua avocaţilor

Absolvent facultate de drept poate oferi consultanta juridica intr-un birou?

Buna seara,

Imi puteti spune va rog daca un absolvent al facultatii de drept poate sa isi deschida un birou si sa ofere consultanta juridica? sau daca nu, ce ar trebui sa indeplineasca pentru a putea face acest lucru?

* de exemplu o consultanta precum se ofera aici pe site

multumesc.
Nu, consultanta in domeniul juridic o oferă doar avocații înscriși într-un barou membru UNBR. Oferirea acestor servicii de către o persoană ce nu are calitatea de avocat înscris într-un barou membru UNBR constituie infracțiune și se pedepsește conform Codului penal.