avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate bianca34

Activitate bianca34

Buna ziua,
Fiind la inceput de drum cu o mica afacere si nedocumentata suficient in materie de impozitare, am ales sa imi infiintez o intreprindere individuala cu un obiect principal de activitate si doua secundare. Ulterior, afland despre cele doua variante legale de impozitare, la norma de venit si in sistem real, am considerat ca cea potrivita mie nu poate fi in acest moment decat prima, la norma de venit, in varianta cu un singur cod CAEN. Prin urmare, desi II este inregistrata la ORC de numai cateva zile, as dori sa radiez cele doua coduri secundare pentru a beneficia de impozitarea la norma de venit aferenta codului CAEN principal. As dori sa stiu care este procedura de radiere, costurile si durata acesteia. Va multumesc.
Va multumesc pentru raspuns, mi-as dori sa fie asa.
Va multumesc pentru raspuns. Totusi, credeti ca este indicat atunci sa renunt la codurile CAEN secundare, care oricum nu imi folosesc in acest moment, si sa raman cu cel principal? Se poate realiza usor acest lucru la Registrul Comertului?
Buna ziua,
Fiind in punctul inregistrarii unei intreprinderi individuale la administratia financiara, as dori sa stiu la ce sa ma astept legat de impozitare.
Mai concret, doresc a opta pentru impozitul pe baza normei de venit, activitatea principala a II fiind reprezentata de cod CAEN 4711- comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse alimentare, bauturi si tutun. In paralel insa, am optat si pentru codurile CAEN 4781- comert cu amanuntul al produselor alimentare prin chioscuri, standuri si piete si CAEN 4791- comert prin intermediul caselor de comenzi. Acum, desi eu vad aplicabila norma de venit specifice unei singure activitati, comert, legal exista posibilitatea ca functionarul sa imi impuna cumularea normelor tuturor celor 3 coduri CAEN? Va multumesc si astept cu interes raspunsul dvs!
Va multumesc!
Adica inca din faza precontractului, sa-nteleg?
Buna ziua, urmeaza sa vand un apartament insa cumparatorul nu detine inca suma necesara. Prin urmare, ne-am inteles sa imi vireze o parte din bani, urmand ca diferenta sa o primesc peste cateva luni. Vom face, asadar, un precontract, vanzarea finalizandu-se la achitarea integrala a sumei. Cu toate acestea, pentru incheierea precontractului este nevoie sa prezint actele locuintei. Nedumerirea mea se refera insa la Certificatul Energetic. Cand este acesta necesar, acum, cand semnam precontractul, sau doar la final cand vom incheia contractul de vanzare-cumparare? Va multumesc!
Buna seara, in urma cu putin timp am fost executata silit pentru un credit neachitat si pentru care am girat cu un apartament. La a treia licitatie organizata de executor s-a prezentat un cumparator care si-a adjudecat bunul la suma de 19.000 euro. Urmeaza deci sa parasesc locuinta cu pricina, insa, noul proprietar mi-a transmis ca am de platit 2% impozit pe venit si nu din 19.000, pretul de adjudecare, ci din suma de 30.000 la care ar fi fost evaluat apartamentul. Nedumerirea mea tine atat de cuantumul sumei, adica 2% din 30.000 euro, cat si de obligativitatea de a achita eu aceasta suma si nu banca care a incasat banii. Va rog mult sa ma lamuriti si sa imi spuneti daca exista o baza legala in acest sens. Va multumesc.
Buna ziua, ma aflu in postura de a vinde o proprietate, cumparatorul fiind beneficiar al programului Prima Casa. Din punctul meu de vedere, ca vanzator, date fiind noile reglementari care nu mai permit achizitionarea de credite imobiliare in valuta, intervine si problema de schimb valutar. Mai concret, daca eu vand imobilul cu 30.000 de euro, banca cumparatorului imi va transfera echivalentul in lei al acestei sume in contul meu personal. Intrebarea este: dupa ce curs valutar va calcula institutia financiara echivalentul in lei a 30.000 euro, dupa cursul la vanzare sau cel la cumparare? Diferenta intre cele doua este de minim 10 bani, ceea ce inseamna, la 30.000 euro, cel putin 3.000 de lei, o suma deloc neglijabila. Va multumesc si astept cu interes un raspuns.
Multumesc frumos pentru ajutor. Sa speram ca vom rezolva ceva.