Forum Bani şi Afaceri ... Tedinţe imobiliare Certificat Energetic la vanzarea unui apartament
Discuție deschisă în Tedinţe imobiliare

Certificat Energetic la vanzarea unui apartament

Buna ziua, urmeaza sa vand un apartament insa cumparatorul nu detine inca suma necesara. Prin urmare, ne-am inteles sa imi vireze o parte din bani, urmand ca diferenta sa o primesc peste cateva luni. Vom face, asadar, un precontract, vanzarea finalizandu-se la achitarea integrala a sumei. Cu toate acestea, pentru incheierea precontractului este nevoie sa prezint actele locuintei. Nedumerirea mea se refera insa la Certificatul Energetic. Cand este acesta necesar, acum, cand semnam precontractul, sau doar la final cand vom incheia contractul de vanzare-cumparare? Va multumesc!
Documentul este necesar la momentul incheierii documentelor notariale
Adica inca din faza precontractului, sa-nteleg?
Daca incheiati antecontract de vanzare cumparare la notar,este necesar sa fie depus si certificatul energetic
Va multumesc!