avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate ralu_k79

Activitate ralu_k79

Stimate tatic, stabilirea domiciliului copilului nu se face in fct de nivelul IQ-ului. Puteti solicita instantei acest lucru, dar m-as mira sa se admita. Mama este libera sa doreasca "custodia fetei in totalitate", dar nu inseamna ca va si obt ceea ce doreste. Termenul de "custodie" a cam disparut; dupa divort/despartire veti exercita autoritatea parinteasca in comun si puteti solicita stabilirea domiciliului copilei la dvs.
Cand parintii nu se inteleg si decid contrar interesului superior al copilului, instanta de tutela stabileste ca locuinta copilului minor sa fie la parintele cu care locuieste in mod
statornic (parinte rezident). Daca pana la data separarii copilul a locuit cu ambii parinti, instanta ii stabileste locuinta la unul dintre ei, tinand seama de interesul sau superior.
Cat despre depresie...nefiind ciuma, ci o boala destul de raspandita in intreaga lume, f tratabila, nu cred ca va fct ca o bila neagra pt mama in fata instantei.
Va urez succes in luarea celei mai bune decizii pt copil!
Răspuns la discuția Inregistrare audio la gradinita
Stimata d-na, va puteti folosi de acele inregistrari in sit in care doriti sa sesizati Parchetul sau oricare alta institutie abilitata.
Sunt considerate mijloace de proba, iar dl av Gazdovici a lamurit acest aspect.

www.avocatnet.ro/content/for...

www.avocatnet.ro/content/for...
Puteti rezolva pb anchetei sociale intr-un timp scurt: tatal fetitei se poate adresa celor de la The Children's Aid Society in vederea obt acestui raport.
Succes!

Răspuns la discuția Inregistrare audio la gradinita
Cine-ar mai continua sa vb atat de urat unor copilasi, stiind ca se inregistreaza? Cred ca...nimeni..
Proba nu a fost obt prin incalcarea legii, nu trb sa le aduceti la cunostinta faptul ca inregistrati. Iar aici nu e vb de interceptari- situatie in care este necesara incuviintarea prealabila a instantei.
Vedem si la TV dif filmari din sala de grupa, obtinute de parinti, unde se observa cat de urat sunt tratati copiii la gradinita. Cred ca proba obt de dvs este concludenta si nu este oprita de lege.
Daca sesizati DGASPC-ul, probabil se vor deplasa la gradi, vor lua declaratii si...e totusi neplacut pt personalul gradinitei. Si, ca urmare a acestei neplaceri, poate se vor gandi de 2 ori inainte sa injure copii. Eu as sesiza si Parchetul , si Inspectoratul scolar.
Succes!
Dar daca d-na solicita AP exclusiva, vb cu tatal copilului si acesta nu se prezinta deloc in instanta, n-o poate obt?
Instanta a stabilit domiciliul copilului in Suedia? Daca da, va mai este solicitat acordul tatalui?
Răspuns la discuția Inregistrare audio la gradinita
Ceea ce ati facut nu este ilegal. Transcrieti inregistrarile, atasati si CD-ul, apoi depuneti plangere la Parchet si DGASPC.
Formulati atunci cerere catre presed. inst.

[ link extern ]
Ati citit incheierea de sedinta? Nu stiu daca se fac inregistrari video, am auzit numai de varianta audio pana acum.
Conform Regulamentului nr. 212/8 din 18 iunie 2009 privind inregistrarea audio digitala a sedintelor de judecata, aprobat prin Hotararea Consiliului Superior al Magistraturii, capitolul 8.1., participantii la proces au dreptul la o copie de pe inregistrarea audio a sedintei de judecata. Formulati cerere catre presed. inst. si veti primi transcrierea sedintei.
Succes!
Răspuns la discuția Custodie exclusiva
Stimata mamica, ascultati sfaturile primite si nu luati o decizie pripita - oricat de mare e nevoia de a face dreptate - deoarece de aceasta decizie depinde linistea dvs, a copilei, a intregii fam pt urmatorii ani. Deschideti calea dependentei fata de un om care nu-si doreste fetita, care si-a mai abandonat un copil... Si acest lucru nu va lucra in favoarea dvs sau a copilei. Eu as proceda precum croitorul:as masura de 10 ori inainte sa tai o data.
Dreptatea despre care vb nu se face/obt in instanta. Daca veti lectura pe avocatnet, veti intalni multe mame care au gustat din "dreptatea" impartita in instante. Si nu uitati: in instanta unul castiga, altul pierde. Dar nu neaparat in fct de cata dreptate are... Instanta transeaza, dar nu neaparat rezolva sit ce tin de...viata, pana la urma. De vointa, dorinta, sentimente... Instanta nu face dintr-un donator de material genetic un bun tatic.
Stiu ca fiecare sit are particularitatile ei, dar poate gasiti ceva util aici:

www.avocatnet.ro/content/for...
www.avocatnet.ro/content/for...

Cat despre vina de-a nu alege tatal potrivit...nu exista! Din pacate, nu putem scana o persoana in cele mai mici detalii, ca sa putem asigura astfel alegerea parintelui ce-l consideram potrivit. Pana la urma, se nasc copii si-n urma violului... Cu ce a fost vinovata respectiva mama,? Ea nici macar n-a avut libertatea de-a face acea alegere gresita, nu?
Succes!
Răspuns la discuția Custodie exclusiva
Draga Andra, in primul rand va urez sanatate multa pt cea mica! Este adevarat ca, datorita problemelor medicale, puteti scoate copila din tara. Dar nu la fel stau lucrurile in cazul in care veti decide vreodata sa va mutati in alta tara; v-ar asteapta un drum anevoios in vederea obtinerii suplinirii consimtamantului tatalui. Va doresc succes in a lua cea mai buna decizie pt copila dar si pt linistea dvs. Este o vb....dragoste cu sila nu se poate.... Sunt convinsa ca multe mame si-ar dori sa fie in situatia dvs si sa aiba acea liniuta pe certificatul de nastere al copilului, deoarece asta s-ar traduce in mult mai multa liniste si lipsa sicanelor ce se pot intinde pana la 18 ani ai copilului. Si ma refer aici la mamele ai caror copii sunt beneficiari de AP comuna, de pensie de intretinere, de tatic in loc de linie pe CF...doar scriptic.


"acel copil are dreptul sa-si cunoasca tatal, in speranta intr-adevar ca va dori si tatal acest lucru"

Si daca tatal nu doreste si speranta nu prea devine realitate?