avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate Catrinel22

Activitate Catrinel22

Răspuns la discuția PFA, IF sau SRL
Daca avem o colaborare cu o societate ce isi desfasoara activitatea in tip MLM ca si grupul de firme Alticor (Amway) recomandarea mea ar merge catre PFA... Munca contabilului va fi mult Mai simpla iar platile dumneavoastra in gestionarea persoanei juridice in care va transformati dumneavoastra vor fi reduse decat gestionarea unui SRL.
Prin Ordonanta Guvernului nr.2/2001 privind regimul juridic 141f57b al contraventiilor cât si alte acte normative prevad ca "împotriva procesului verbal de constatare a contraventiei si de aplicare a sanctiunii se poate face plângere în termen de 15 zile de la data înmânarii sau comunicarii acestuia".
Răspuns la discuția Contract imobiliar
Daca proprietarul sustine ca nu Are semnat nici un document cu agentia puteti sa il cumparati linistit. Dar ATENTIE! E posibil ca proprietarul sa doreasca sa sa evite si dumnealui plata unui comision catre agentia imobiliara, cand... Intr-un eventual proces este posibil ca acest contract dintre proprietarul actual al apartamentului si agentie sa apara.

Atentie si la clauzele de daune care le pretinde agentia. Este posibil sa fie Mai usor sa achitati acel 3% decat sa platiti persoane juridice sa va reprezinte daca agentia va face demersuri in recuperarea comisioanelor.
Intrebare... Ati avut o decizie definitiva si irevocabila... Spunem ca am castigat anularea deciziei tribunalului si a CA la ICCJ?!...repunerea in functie, plati si angajare pe perioada nedeterminata dintr-un contract ... Hmmm.....

Sa recapitulam... "am fost angajat pe o perioada determinata de 40 luni... Normal era 24 de luni dupa vechiul cod dar.... Se desfiinteaza aceste posturi..."

D-le Muresan... Dv. Cu siguranta nu ati fost angajat al finantelor publice ... Directia generala angajeaza sub alte conditii si alte clauze nicidecum contracte de munca de care dv aduceti aminte.

Sau daca eu gresesc, care era totusi functia dv. In cadrul Administratiei?!
Bv, bv cyan...=D>

449/2003 care are o actualizare in 2008?

Google pe acea lege... Si priviti Bine art.17...

Spor la vanzari!
Daca mergeti in cele Mai "trendy" bijuterii din Europa... Sau Mai mult... Veti vedea ca totul ce este achizitionat se poate returna... Cu chitanta fiscala... In timp de 24-48-poate mai mult in ro.

Dar.... Sa vedem cine returneaza banii... Doar Schimburi in valoarea achizitionata se pot face.... Si mie imi pare normal....

Garantii... Da... Daca sunt defecte... Daca sunt explicatii.... Sunt curios acum de legi in acest domeniu, dar.... Cu siguranta dv. Stiti unde se poate spune "NU"...! Sau cine sunt clientii...:)
Inca o data scriu aici ca sunt clandestin.... Dar... Dumneavoastra sunteti angajat al "statului" sau angajat al unei parti private?!... E o mare diferenta intre aceste parti ca si angajator....
Asteptand un raspuns intr-un caz de al meu am vazut aceasta intrebare... Intr-adevar... Factura cu valoare reziduala ... Vine.. Recititi contractual de leasing financiar...

1. Val Rez. Va urma facturata in momentul achizitiei.
2. Val Rez. Va fi facturata la sfarsitul ratelor de leasing financiar.
3. Val Rez. Va urma facturata impreuna cu ratele achizitiei.

Exceptie ultimul caz cand.... va ajunge o factura... Cu valoare "0" ... Mai devreme sau Mai tarziu....

Daca valoarea reziduala va fi facturata in final... Sau impreuna cu ratele platite deja, Factura finala o veti primi impreuna cu actele masinii... Cel tarziu... Cu sau fara valoare de plata...

Dv nu sunteti proprietarul bunului achizitionat, si platit...Pana cand nu aveti toate documentele de proprietate a acelui bun achizitionat.
In urma cu 2 ani am avut un accident rutier in urma caruia o persoana a decedat. eram la volan si practic mi-a sarit in fata langa o trecere de pietoni nesemaforizata... Ceata, polei (Luna ianuarie)... Etc. Conduceam cu viteza regulamentara (si din urma expertizei)... Dar... Nu am reusit sa Ma prezint la nici un termen al proceselor...

As dori un sfat din partea dv daca este cineva in masura sa Ma ajute. La ultimul termen incadrarea a fost ... Condamnare la 2 ani si 6 luni cu majorare la 3 ani (o Alta condamnare de un an la care scadea perioada de incercare in aprilie anul viitor). Avocatul ce Ma reprezentat mi-a cerut o hartie notariala prin care recunosc fapta... Care nu am reusit sa o trimit ...

Voi avea 10 zile pentru recurs la curtea de apel de la pronuntarea sentintei sau de la instiintarea solutiei de catre tribunal?

In conditiile in care sa intamplat accidentul daca se va aproba recursul si se procesul va merge inainte (cu o revizuire a expertizei ce banuiesc ca dureaza inca ceva timp) pana in aprilie anul viitor... Acea pedeapsa Veche se va anula, astfel poate voi reusi sa obtin o Alta pedeapsa cu suspendare ?

V-as fi foarte recunoscator daca mi-ati da cateva sfaturi ... Sa stiu ce pot face in zilele urmatoare... Multumesc!