avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Activitate moldo2009

Activitate moldo2009

Răspuns la discuția Contributie CASS
DA,da ,va multumesc pt. idee , asa voi proceda, insa ma gandeam si la altii in cazuri asemanatoare.
Cat priveste de asigurare asta am tot spus si repet sunt asigurat la O.B.J.N.A.S. si platesc si la cea civila si militara , deci platesc in 2 locuri far nici o evidentiere...nu am 2 carnete de sanatate diferite, asa sunt toti care-s in cazul meu !!!
Deci statul...face un abuz ...cum ai merge cu trenul iei bilet dar pana la tren ,metroul il iei fara bilet :lol:
Va multumesc o zi buna sa aveti !
Răspuns la discuția Contributie CASS
Da, va multumesc f. mult pt. raspuns !
In raspunsul anterior am observat ironia "dar nu inseamna ca atunci cand am nevoie de medic pe mine ma baga in fata sau primesc ceva gratuit daca nu mai sunt fonduri, la mine fondurile s-au terminat mereu si mereu"...nu am avut pretentii de a primi gratuitati sau sa fiu privilegiat...deci nu se pune problema de a ne "conveni sau nu un raspuns"...
Repet mie mi-se pare nefiresc sa cotizez la 2 case de sanatate DIFERITE si sa am un singur carnet de sanatate cu care nu poti sa faci nimic pt. ca figurezi la cealalta casa de sanatate...o consider o anomalie...dar vad ca-s inteles gresit
Inca odata va multumesc pt. raspuns si indicatiile date !

Răspuns la discuția Contributie CASS
:O nu am avut nici o clipa pretentia "de a fi bagat in fata"...dar in 2 luni se putea sa ma programeze si pe mine.
Mai cu seama ca fondurile erau achitate de casa de sanatate OBZNAJ al MI. dar nu se regaseau dincoace :sorry:
Si intrebarea principala aceasta era e normal sa platesc in doua locuri ? sau de ce nu merg la aceeasi casa de sanatate? ori sa am intradevar 2 carnete de sanatate unde defapt cotizez ???#-o
Oricum multumesc de raspunsul "competent" dat cu referiri la baza legala si eventuale acte normative ce reglementeaza acest aspect !:">
Ps. cand cumparati 2 bilete de tren si primiti numai unul !? sau de la casa de marcat de la un centru comercial va elibereaza bon doar pentru jumatate din cumparaturi...vi-se pare normal???
Eu asta am spus am contribuit cat am fost activ, acum i-mi retine si din pensie si de la serviciu actual, la case de sanatate diferite...in schimb nu ai voie sa figurezi decat la o casa de sanatate#-o e destul de simplu, de inteles !!!
Buna ziua, sunt pensionar MI. din 2001,luna dec. si din 2005 m-am angajat la o firma de transport persoane, sofer pe microbus.
De la data angajarii mi-au fost retinute sume de bani pt. CAS si din pensie si din salar,ma intreb daca este corect? intrucat eu figurez la casa de sanatate OBSNAJ (nustiu daca-i corecta abrevierea) iar sumele de la salarul de civil cred ca merg la CAS (civil) ori eu nu am 2 carnete de sanatate si nici nu mi-se cunoaste o "dubla contributie" si ca pensionar si ca salariat !?
Aceste semne de intrebare vin ca urmare ca anul trecut am avut de facut un RMN la coloana si tot numai cu plata am reusit #-o fiindca eu figurez la Mi...si nu s-au virat bani...etc...am stat 2 luni si tot la spitatlul militar am ajuns unde ...:O tot a trebuit sa platesc !!! desi de la pensionare eu nu am apelat la nici un serviciu medical ??? platesc contributia lunarade 2 ori pe luna si pensionar si salariat si daca am nevoie de ceva trebuie sa sa platesc din nou...ca nu-s fonduri sau CE ?
Va multumesc pt. ajutorul dvs.
ps.defapt am apelat fiindca am. vazut la tv. ca un coleg de al dvs. a castigat in instanta ceva de "genul"...nu neaparat exact aceeasi speta.:D
Respecte pt. ajutorul. dvs.