avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate andreeajisr

Activitate andreeajisr

Buna ziua,
La varsta de 31 de ani m-am imbolnavit de cancer tiroidian stadiul 3. Am fost operata si am urmat radioterapia cu iod radioactiv. La momentul respectiv lucram la o firma Business Media Group care era in faliment, dar care imi platea doar asigurarea medicala. La scurt timp firma a dat falimet, noi am pierdut casa, am ramas cu un overdraft in valoare de 12000 lei pe cardul de salariu. Am ramas acasa, fara niciun venit si cu doi copii minori (in varsta de 3 si respectiv 6 ani). Mentionez ca inca aveam nevoie de chimioterapie iar starea mea de sanatate era (si este) foarte precara si nu ma puteam angaja nicaieri. In aceasta situatie, la momentul respectiv, un prieten de familie mi-a tinut cartea de munca, ca sa pot sa traiesc si sa-mi fac tratamentul. Starea mea de sanatate s-a inrautatit iar din noiembrie 2014 medicamentul care ma tine in viata mi-a provocat sincope cardiace recurente. Am fost resuscitata 28 de minute deoarece am intrat in stop cardiorespirator.Am beneficiat de ajutorul de urgenta SMURD dar in nomentul care am mers la medicul de familie pentru tratamentul cardiac, acesta m-a informat ca nu mai sunt asigurata. Intrebandu-mi prietenul care imi platea asigurarea medicala mi-a spus ca au fost nevoiti sa-mi incheie contractul de munca, deoarece un executor judecatoresc i-a somat sa plateasca parte din overdraft-ul incheiat in 2009.
In perioada in care m-am imbolnavit si am ramas fara slujba, am mers la banca, si am incercat o reesalonare a datoriei ca sa obtin o rata mai mica. Rata ajungand imposibil de achitat si ducand bancii dosarul medical si actele care dovedeau starea mea de sanatate si actele care atestau pierderea casei. Nu am nicio dovada a discutiilor cu inspectorul de cont pentru ca nu mi-a inmanat niciun act, dar pe masura ce continuau sa vina plicuri pentru descoperirea cardului de salariu, am fost de nenumerate ori la banca incercand sa nu devin un rau platnic.
In acest moment, executorul judecatoresc a instiintat absoult toate institutiile bancare din Romania si U.E. ca sunt un rau platnic si ca am o datorie. Dosarul meu s-a judecat in lipsa mea in martie 2014 iar plicul care trebuia inmanat sub semnatura a fost gasit intamplator de o persoana de la fosta mea adresa care m-a anuntat de existenta acestei sentinte. Precizez ca plicul cu aceasta sentinta a venit in martie 2014, iar aceasta persoana l-a gasit in luna iunie 2014. M-am prezentat la acest executor incercand sa ii explic situatia mea actuala: un sot care a plecat din tara, doi copii in scoala, si o stare de sanatate precara pe care nu o pot remedia deoarece niciun angajator nu ma vrea cu aceste probleme, asta in situatia in care as putea sa lucrez, lucru aproape imposibi in acest moment.
Sambata 15 august a survenit o alta sincopa cardiaca, care a necesitat asistenta medicala de urgenta dar am fost nevoita sa refuz transportul la spital, deoarece nu am din ce sa platesc spitalizarea.
In concluzie: cum pot sa beneficiez de o asigurare pe care sa o platesc personal si care sa imi acopere tratamentul cu iod radioactiv si spitalizarile pentru problemele cardiace.
Va multumesc pentru timpul acordat.
Multumesc pentru raspuns. Incerc si aceasta varianta. =D>
Ordinul nr 22027/ 10. 10. 2012 emis de ISMB interzice accesul parintilor in scoala chiar si prin legitimare cu act de identitate, fara a avea o programare prealabila la un cadru didactic. Am un copil in varsta de sase ani inscris in clasa pregatitoare la un colegiu national din Bucuresti. In aceasta unitate de invatamant invata dimineata elevi de la pregatitoare si ciclul primar concomitent cu cei de a XII A si alte clase mai mari. Din momentul in care acest ordin a fost pus in aplicare, noua parintilor nu ni s-a mai permis sa-i insotim pe cei mici la clasa dimineata, sa le aprindem lumina, sa le punem hainele la cuier si sa ii lasam cat de cat linistiti intr-o clasa unde nu sunt supravegheati de nimeni, doamna invatatoare venind cu mult dupa ora de intrare. Cand s-a dat acest ordin nu cred ca cineva i-a luat in calcul si pe cei mici, deveniti scolari peste noapte si care sunt impinsi de cei mari, cad pe scari, se pierd prin scoala sau mai si ies neobservati de nimeni din curtea scolii. Am incercat sa port o discutie cu directorul, care mi-a sus ca e un ordin pe care el il pune in aplicare si ca nu poate face nimic. N-am putut sa nu-l intreb daca primea un ordin sa se arunce in cap de pe marele colegiu, oare mai respecta acest ordin??? Fiica mea a fost pierduta de doua ori prin scoala, nu stia inca sa ajunga la clasa sau la iesirea din scoala, a alunecat pe scari, lovindu-se la coloana de marginea unei trepte, raspunsul a fost "un accident nefericit..." Se apropie sfarsitul semestrului, lucrurile nu s-au schimbat, iar fiica mea refuza sa mai mearga la scoala. Mentionez ca mai am un copil, clasa a III #-oa, care nu a trebuit insa sa merga la scoala pentru pregatitoare si cu care nu am avut astfel de probleme, intrau incolonati, ieseau incolonati impreuna cu dna invatatoare pana spre sfarsitul clasei intai. Debutul scolar al acelei mici este mai mult decat dezastruos, dar eu, ca mama, ma simt neputincioasa in lupta cu acest sistem imbecil. In speranta ca cineva ma poate indruma cu un sfat, va multumesc anticipat.