avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate unika01

Activitate unika01

Buna ziua, Am o autoutilitara Iveco Daily sub 3,5 tone, cc 2800 si cei de la primarie mi-au calculat impozitul anual la 2226 lei !!!. Pana acum am platit 510. Au scris impozit auto sub 12t. Cum sa creasca impozitul din 2021 in 2022 de 4 ori si ceva? Ma puteti ajuta cu un raspuns? Multumesc
Răspuns la discuția Internare nevoluntara
Ca sa obtii un diagnostic ii trebuie asigurare de sanatate, apoi internare. Vezi cine poate angaja un nebun pentru macar o luna, doua. Vezi daca vrea si el sa se angajeze, ca, deobicei, nu vor. Daca nu, vezi daca se poate face internarea pentru comisie pe asigurarea cuiva din casa, ruda, sotie, parinte.
Daca nu are o asigurare va fi externat in cateva ore din spital fara diagnostic clar - e aruncat pe strada ca boschetarii. Chiar daca e adus de politie, cu raport de la urgente.
Cu pile si relatii, dar mai bine cu un cadou, mergi peste 1-2 psihiatri si discuta in particular. Eu asa am facut. Asa am confirmat presupunerile mele privind diagnosticul sotului meu. Dar nu-l pot interna, isi risca functia, incalca protocoale care nu sunt neaparat mediatizate.

Eu am descoperit inclusiv de ce sotul meu nu a fost diagnosticat clar de la inceput si a ajuns sa aiba un copil, sa-si izgoneasca nevasta in lume si sa lase copilul in plasament familial - pentru ca medicii au considerat ca mamei lui nu i se pot explica anumite lucruri.
Desi nu i se puteau explica anumite lucruri a fost considerata apta pentru plasament familial. Si, desi am reclamat-o eu la protectia minorului pentru agresivitate impotriva minorului si un "firi-al dreakului cu tac-tu si cu ma-ta care te-a kkat si te-a lasat" suierat unui copil de 6 ani, nu s-a putut rezolva nimic. Ba da.....m-a injurat pe mine in mijlocul orasului. :) Personajul asta delicat si plin de caldura umana l-a crescut pe sotul meu si el "kkat" (si nu nascut) dintr-un tata care-a uitat sa semneze pentru el. In loc sa fug, mai mila mi-a fost.

Asta e, lumea se va schimba la un moment dat. Acum nu-i putem impiedica pe ei sa faca ceea ce fac. Mila, emotia, socul, crimele, violenta sunt insuficiente pentru a schimba lucrurile. Nevoie de echilibru insa le va schimba intr-o buna zi. Si ne vom echilibra - macelarindu-i sau tratandu-i cu respect, ca pe fiinte umane. Totul depinde de felul in care o majoritate va intoarce lumea - cu fata in jos...cu fata in sus...Deocamdata, drepturile omului se opresc intr-o asigurare - de sanatate!

Si DA, boala se agraveaza. Mare grija aici - nu stii cand si cum se rupe filmul...
Răspuns la discuția Internare nevoluntara
Iti multumesc bogdan666 pentru sfat. Abia am cumparat o casa, mi-e greu sa plec iar. Daca nu-si gaseste alta victima - din familie sau din afara - voi avea probleme cu el. Stie ca-i merge, ca se poate, ca nu are nimeni ce sa-i faca. Cand nu i se va mai deschide nici o usa va da in cap la intamplare, ca acea femeie la metrou.
Sau poate ca nu-i la intamplare si Dumnezeu le guverneaza pe toate. In situatia asta la ce avem nevoie de sistem, parlament, guvernare, etc? In sfarsit. Pot sa-ti spün ca sunt bolnavi si bolnavi. Unii coopereaza. Altii sunt agresivi ... sau foarte agresivi...sau din ce in ce mai agresivi. Din penitenciar vin perfectionati in rau.
Vad ca esti felicitat pentru ca-ti pasa de soarta rudei tale. Sa stii ca eu nu sunt felicitata pentru toate incercarile, rabdarea, viata distrusa, mila crestineasca, intelegerea, incapatanarea de a gasi dreptate. Nu sunt. Cand ajungi sa cazi pentru ca ti-a pasat nu te va mai felicita nimeni. De ce? Pentru ca nu esti invingator. .... Vezi ce primeaza la ruda ta si pune-te cu muntii, dar nu te pune cu rautatea omeneasca, pentru ca omul are liberul arbitru.
Primavara frumoasa tuturor! :)
Răspuns la discuția Internare nevoluntara
Bogdan are dreptate sa se teama, sunt blocaje in sistemul medical. Sotul meu a fost internat de politistii care l-au gasit, noaptea, urland pe sosea - dupa ce m-a atacat, s-a dat cu capul de ciment, a spart mobila, a sarit in fata masinilor, etc. A fost dus la un spital, apoi la altul si, dimineata a venit acasa plin de sange, in ciorapi si cu bluza rupta. Asta s-a intamplat acum cateva zile. De atunci ma ameninta incontinuu, nu am liniste, nu am unde sa ma asund de el, nu pot sa lucrez. Astept numarul de dosar sa incerc ordin de restrictie.
Face crize mereu si cel putin 2 pe luna sunt cumplite. Repeta fraze de sute de ori, repeta de sute de ori ca tot ma omoara el pana la urma, ma injura apoi ma ataca pe motiv ca l-asm injurat eu pe el. Face asa de ani de zile si nu poate fi internat - il trimit acasa.
Are tulburarea de personalitate antisociala - cauta sa provoace orice autoritate, provoaca politistii, agreseaza toti functionarii publici, In casa vorbeste nopti intregi incontinuu despre "sistem", si nu ma lasa sa dorm sau lucrez. Nu ca tin cu sistemul dar ....
E taiat tot - s-a taiat cu lama pana la os in zeci de locuri si s-a aruncat in apa - de acolo l-au salvat niste indivizi si .... tot nu are diagnostic. Nu are! L-au externat!
Am intrebat iun psihiatru ce e de facut? Mi-a spus ca trebuie sa colaboreze, sa vina de buna voie la spital. Sa divortez si sa plece acasa, unde a copilarit. (Acolo are un copil care a fost crescut de mama lui, pentru ca fosta sotie a fost ajutata de familie sa fuga in lume - tot la sfatul unui psihiatru)
Boala sotului meu e foarte grava si se agraveaza galopant. Te omor sau ma omor aud de mii ... da! mii de ori ... ore in sir, zile in sir...adoarme spunand asta ..."tot te omor eu pe tineeeee". Ore, zile nopti intregi de urlete si spume la gura, politia chemata mereu - nici nu mai vor sa vina! Pentru ca sunt scuipati, provocati, pierd noptile, il interneaza si....a doua zi o ia de la capat, cu mai mult "curaj". Sotul meu e maniaco-depresiv si exerseaza! Pana la urma....va omora sau se va sinucide. In libertate sau in penitenciar. Nu are dreptul la tratament si nici la diagnostic.....
In juriul meu e gol...au fugit prietenii, a fugit familia. Cu un om ca el in casa nu poti avea serviciu, Nu poti pleca din casa pentru ca uita! Uita gazul, uita apa....desface prizele si lasa firele pe afara.....scoate tiglele de pe acoperis si acum ploua in casa - daca-i spui te ataca ....ca el nu a facut nimic! Daca incerci sa-l opresti urla 3 zile, te terorizeaza!
Uita si pierde si strica tot!
Am deschis acum un srl si ... nu pot lucra nici de acasa! Nu se poate locui cu el, Te falimenteaza, te distruge psihic.....
Stiti ce ma supara (acum, cand dau divort)? Ca nu aceasta-i calea, nu asta-i adevarul. Va fi deversat in societate un bolnav psihic in stadiu avansat, Un om care nu poate trai singur. Un om care nu poate munci (face crize si e gonit de peste tot!). Un om care nu mai are nimic de pierdut!
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Un bolnav psihic distruge psihic familia in care locuieste. Daca dv, considerati ca psihiatria e vrajitorie, conditiile din spitale jalnice, legislatia pulbere, etc, nu va contrazic. Intreb doar: este uman ca in numele moralei, umanitatii, religiei, iubirii, datoriei, etc, sa provocam caderea in dezechilibru a celor sanatosi? Locuiesc cu un bolnav psihic. Oamenii ma ocolesc, nu pot profesa, nu mai am idealuri, nu pot citi, nu am liniste, nu am refugiu, imi vine sa las tot si sa fug, sa-mi schimb identitatea, pentru ca bolnavul psihic sa nu ma mai poata gasi, sa nu-l mai aduca la mine. Ma pierd, cad. Am trecut de faza ori eu ori el, pentru ca nu vreau sa ajung in penitenciar. Imi doresc moartea. Vorbesc ca un bolnav psihic, nu-i asa, domnilor umanisti? Asa e, numai ca viata mea a fost frumoasa si implinita. Radeam, traiam, cream, visam, iubeam. Pana ce a aparut in casa mea bolnavul. Voi plati poate cu viata compasiunea, intelegerea, credinta, speranta, umanismul.
Doamna draga, cantariti bine cat si pana unde puteti duce si alegeti o viata sanatoasa.
Răspuns la discuția Vanzare cu erori in cadastru
Cumparatorul face presiuni pentru retragerea cererii de revizure a cadastrului si cere semnarea actului de vanzare cu releveu fals, invocand depasirea termenului la care trebuia sa fie semnat acest contract.
Urmeaza a se vinde un apartament cu releveu gresit. Camara din casa apare ca inexistenta desi exista. S-a si intabulat. Cumparatorul il asigura pe vanzator ca nu vor exista consecinte, fiind vorba de prima intabulare a unui apartament mostenit. Si promite ca va demola acea camara imediat dupa semnarea contractului de vanzare.
Pot exista consecinte in aceasta situatie si care ar putea fi acelea? Multumesc.
AVLIL - casa este la pretul zonei, nu la unul mult scazut. Pe actualul proprietar nu l-a reclamat nimeni. N-am nici o garantie ca va fi la fel cu mine. Casa se vede de la o posta ca e din bca, ca nu e tencuita. Si nu e pe coclauri, e la un dn.
Cat despre mia de euro....da se poate ca imprumut, dar ...ce sa spun....nu mai bine face cadastrul din nou? Avem acum anexa 1 si 2, dau eu banii pe cadastru cand e gatai si mergem la notar. Sper sa fie bine ....
S-a trecut la efectuarea unui nou cadastru, cu actualizarea casei noi. Vreau sa cumpar o casa noua la gri atat in acte cat si in fapt.
@leorot nu ne scarpinam cu stanga in dreapta. Notarii refuza sa incheie contract de vanzare in lipsa actelor care dovedesc proprietatea. Este o zona necooperativizata iar primarul refuza sa elibereze vreo adeverinta in conditiile actuale. S-ar putea, cum spuneti dv, cu spaga la primar, sa inchida ochii. Primarul asta nu vrea sa-i inchida. A spus ca elibereaza adeverinta pe ceea ce vede. Si cica vede o casa noua, tip vila, din bca si placa turnata de jumatate de m, cu lindab pe sus si nu una taraneasca din caramida, cu stalpi de lemn si tavane cu rogojina. Asta vede, asta e!.....mi-a spus ca poate sa faca schimbarea de rol fiscal iar eu sa dau bani cui vreau, sa locuiesc acolo, daca vreau. Dar nu pot fi proprietar.
S-au demarat procedurile pentru un nou cadastru, care sa specifice casa noua si nu pe cea veche. Sigur, nu pot cumpara "prin primarie". Si nu am de gand sa dau banii fara a avea dovada ca si pentru ce am platit. Doream insa sa platesc un avans (1000 eur) dar ... se pare ca nu exista varianta legala. Ar mai fi o problema, nu exista autorizatie de demolare si de constructie.
Of! Cate probleme sunt cu casele la tara! Au demolat, construit, consolidat cu voie de la primarii, actele sunt pline de erori...sau poate n-am eu noroc, nu stiu...