avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate alexandrumartyn

Activitate alexandrumartyn

Buna ziua,

In urma unei hotarari date de un executor judecatoresc contul de salariu a fost poprit pentru suma de 20000 RON, din cate am inteles suma maxima care poate fi poprita este de maxim 1/2 din venitul net. In cazul de fata toata suma este poprita,nu am acces la intreg salariul/venitul,am fost la banca dar am fost trimis la executor,am sunat la cei de la EOS KSI pentru detalii despre executor dar nu am aflat decat un nume si o adresa momentan,ce poate fi facut in acest caz cand am poprire pe tot venitul meu?
Multumesc pentru informatie
Buna ziua,
Am in gand sa fac un imprumut si am gasit in diverse locuri (internet,flyere,etc) anumite anunturi de genul "persoana fizica (chiar si PFA) ofer imprumuturi in bani... doar cu contract notarial...."as dori sa stiu ce implica acest contract prin incheierea lui sau e doar o "formalitate" pentru siguranta partii care ofera bani de a-si recupera suma data.
Multumesc
Buna Ziua,
Ma adresez cu urmatoarea intrebare: Daca o persoana imputerniceste pe o alta persoana prin procura pentru a fi reprezentata in vanzarea unui imobil, la randui persoana care o va imputernici pe prima poate imputernici pe altcineva pentru a o reprezenta pe ea cat si pe cea pe care deja o imputerniceste? (persoana 1 imputerniceste pe 2 iar 2 daca poate imputernici pe 3 pentru 1 si 2, fara ca 1 sa mai faca o procura pentru 3)sper sa fi explicat cum trebuie
Multumesc!
Buna ziua,
Sunt in demersuri pentru a vinde un apartament cu programul Prima Casa,Dosarul cumparatorilor este finalizat si aprobat de catre banca si fondul de garantare,acum la incheierea contractului o sa am nevoie de certificatul fiscal(de neurmarire fiscala)pe care l-am obtinut cu temen pana la sfarsitul lunii(28 feb),din diverse intarzieri cu banca contractul de vanzare-cumparare o sa trebuiasca incheiat la inceputul lunii martie,intrebarea mea este daca pot folosi certificatul deja scos sau trebuie un altul?
Multumesc!
Buna ziua,
In anul 2008, la vanzarea unui imobil, s-a facut o procura prin care sora mea ma imputerniceste sa vand partea ei din imobil (detinem impreuna cu mama mea o cota parte din acesta) Tranzactia nu s-a mai efectuat atunci (lipsa clienti,etc)insa acum am reusit sa gasim un client cu care am demarat actele pentru vanzare. Intre timp noi am preschimbat cartile de identitate care apareau in procura.
Intrebarea mea este daca mai este valabila procura ca si termen (pe ea nu este trecuta decat data eliberarii), si daca se poate incheia un antecontract pe baza vechii procuri desi cartile de identitate s-au schimbat(se poate face un act care sa tina loc de noua procura pana la sosirea ei sau sa specificam de schimbarea cartilor de identitate)
Sora mea este in Germania, iar noua procura ajunge abia joi, dar antecontracul ar trebui sa il facem pana cel tarziu miercuri ca banca sa poata inainta actele(Imobilul va fi luat prin Prima Casa si ca sa finalizeze dosarul anul acesta trebuie pana miercuri facut antecontractul)
Multumesc!