avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate Andystp

Activitate Andystp

Răspuns la discuția Se poate obtine micsorarea ratei?
Pai in cazul nostru treaba sta in felul urmator. Unchiul meu are cota care i se cuvinea de drept dupa bunicul meu, iar partea bunicii mele a fost impartita intre mine si mama mea cate jumatate fiecare prin contracte de intretinere. Mai poate fi executat imobilul in conditiile date? Dar dilema cea mare la care nu reusesc sa gasesc un raspuns este in legatura cu rata la credit. Chiar nu se poate face nimic ? Cu titularu decedat?
In 2007 bunicii mei au facut un imprumut la bcr luat pe numele bunicului, iar bunica fiind coplatitoare. Rata lunara este de 310 RON. Din nefericire bunicul meu a decedat in urma cu 1 an si 9 luni si am ramas in urma cam 7-8 luni restante la credit. Am reusit sa platesc cateva rate, dar din pacate nu prea mai putem face fata(bunica are 750 ron pensie). De aproape doi ani incercam sa le explicam situatia celor de la banca si nu vor nici in ruptul capului sa micsoreze rata pe motiv ca nu e legal, ca nu la nici o banca nu se procedeaza astfel samd. La BRD s-a putut , dar la bcr nu! Ba mai mult suntem sunati in fiecare luna de la Kruk si Eos Ksi dar nu prea reusim sa ne intelegem nici cu ei. Ma rog, incearca sa puna presiune pe noi ca sa platim.


Intrebarea mea este urmatoarea : Daca ajungem in instanta cu banca; am avea sanse sa castigam? Am putea obtine o micsorare a ratei?

Suma pe care o datoram este in jur de 5000 ron........ Creditul fiind unul de nevoi personale fara ipoteca. S-ar putea ajunge la executarea silita a imobilului in care locuim(chiar daca dupa moartea bunicului exista mai multi propietari) ?

Va multumesc!
Pai au spus ca asigurarea a fost facuta pe numele bunicii mele. Deci, daca ar fi decedat bunica si nu bunicul, atunci ar fi platit. Nu stiu cat de bine suna motivatia asta, poate ma lamureste cineva specializat care posteaza pe forum.


La taxa de succesiune nu au fost trecute si datoriile. Mai pot fi obligati la plata in cazul de fata?
Buna Seara,

Situatia mea este una destul de complicata incat nici nu stium cum sa o descriu pentru a fi inteleasa. Eu am fost crescut de bunici. Bunicul meu avea o pensie maricica si in urma cu cativa ani , impreuna cu bunica mea , au facut cateva imprumuturi de nevoi speciala fara ipoteca la doua banci si un IFN ( respectiv BCR si BRD) si cetelem pentru a finaliza o constructie(casa in care locuim) . Timp de cativa ani ratele au fost platite cu sfintenie pana anul trecut cand bunicul meu a decedat (el fiind debitorul principal) . Bunica mea are o pensie de 700 Ron iar asiguratorul a refuzat sa plateasca - astfel am reusit sa adunam ceva rate neplatite.

Eu am reusit sa ma angajez si am mai platit 2-3 rate, dar din pacate nu pot tine pasul. Rata e cam de 310 RON pe luna la fiecare banca . Am slariu 1000 RON si nu le pot plati pe toate 3 mai ales la 21 de ani cand iti mai trebuie un ban :)

La BRD avem 7 rate restante. Valoarea creditului este de 23 de milioane lei vechi.
La BCR sunt aproape 11 luni restante. Mai avem de plata cu tot cu penalitati in jur de 40 milioane lei vechi.

Cetelem - 4 luni restanta . Datoram in jur de 70 milioane lei vechi.

Cum trebuie gestionata de fata si cam care sunt sansele de executare silita? si mai ales cat mai dureaza pana la executare silita? Se poate executa imobilul in care locuim avand in vedere sumele nu chiar foarte mari pe care le datoram?

Dupa moartea bunicului meu si-au primit cota parte din imobil mama si unchiul meu (mostenitori legali). Treaba sta in felul urmator : Intre mine si bunica mea exista un contract de intretinere prin care eu am primit o cota de 7/16 din imobil.

Mama mea a prin contract de donatie cu sarcina de intretinere inca o parte din cota mostenita de bunica mea plus ce ii revenea de drept.

Problema e urmatoare: Pot fi acestia obligati sa contribuie la plata ratelor? Mai ales mama mea care s-a suparat si a plecat Nerespectandu-si obligatia prin CONTRACT?

Trebuie specificat faptul ca cei doi (unchiul si mama mea) n-au mai sunat si nu s-au ingrijit de bunica mea si nici de bunicul meu avand in vedere faptul ca amandoi au primit bunuri imobiliare valorase de la acestia (asta pe langa datoria morala pe care o au fata de parintii lor) . Unchiul meu a primit un apartament cu 3 camere printr-un contract de intretinere semnat prin anii '90, dar nu se mai stie exact in ce conditii .

Au pretentii la avere, dar nu-si respecta obligatiile. Ba mai mult, asteapta sa capitulam si la presiunea bancilor sa vindem imobilul (destul de valoros) pentru a-si primii banii pe partea lor.


Va multumesc din suflet pentru sfaturi!
Buna Seara,

Doresc sa-mi deschid o mica afacere in curierat impreuna cu cativa prieteni. Neavand bani pentru un SRL am optat pentru un SRL-D doar ca am cateva nelamuriri legate de treaba asta. Noi doar ce am terminat liceul, suntem foarte tineri si nu prea a avut cine sa ne indrume.


Ca administrator imi pot da salariu minim pe economie. Adica vreo 700 de lei dari la stat.Din pacate nu am banii acestia, dar am inteles ca pot face un contract de 1- 2 ore si pot plati mai putin. Cam care este suma minima?

- Unde trebuie sa merge pentru a face un asemenea contract?

O alta problema este legata de cea a angajarilor. Exista vreo alta forma de plata a angajatilor fara cea cu salariu minim pe economie? Am citit pe internet despre o alta firma de curierat local care apela in zilele cu multe comenzi la oameni platiti la zi. Poti face lucrul acesta fara sa risti vreo amenda?


Cam atat pe moment. Va multumesc foarte mult si sarbatori fericite la toata lumea