avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Activitate Equaliser

Activitate Equaliser

raluk0207 a scris:

Daca defunctul nu a mai avut alte bunuri (in afara de cel donat), nici dvs nu mai aveti pe ce si de ce sa mai dezbateti succesiunea.
Imobilul deja este in proprietatea celui care l-a primit prin donatie. Ca atare este liber sa il vanda oricand doreste.
Notiunea de "atacare a donatiei" (cum se foloseste in limbaj popular), in sens juridic inseamna solicitarea reductiunii donatiei, ca fiind excesiva.
Mai exact: dvs aveti calitatea de descendent. Prin urmare sunteti mostenitor rezervatar. Adica legea stabileste in favoarea dvs o anumita cota din mostenire (numita rezerva succesorala), chiar impotriva vointei parintelui dvs, manifestata prin donatii sau testamente.
Daca defunctul a lasat absolut tot, unui alt copil, donatia este excesiva, fiind supusa reductiunii.
In practica, asta inseamna deschiderea unei actiuni in instanta care se poate finaliza cu impartirea concreta a imobilului (primiti si dvs o parte de teren si din casa) sau cu obligarea donatarului sa va achite o sulta reprezentand contravaloarea rezervei succesorale incalcate. Contractul de donatie insa, ramanand valabil.
Dupa cum spune si denumirea "rezerva succesorala", aceasta presupune un deces.
Cat timp parintele dvs traieste, nu puteti pretinde rezerva succesorala si implicit nu puteti "ataca" donatia.


Multumesc pentru raspuns.
Actionarea in instanta pentru aplicarea reductiunii se poate face si dupa ce a fost vandut imobilul?

Liliana Gradinaru a scris:

Mostenirea se dezbate dupa decesul celui care o lasa. Acum nu exista nicio mostenire lasata, caci nu exista un decedat.
Daca doriti sa atacati actul de donatie, puteti, insa doar pentru chestiuni de forma, consimtamant etc.
Nu exista o modalitate asnume sa va asigurati ca nu se va putea face in lipsa dv., insa o puteti cere chiar dv. si astfel sunteti sigur ca veti participa la dezbatere.

Am mai sesizat o problema in varianta propusa.
Am posibilitatea de a deschide succesiunea fara act de proprietate si certificat de deces?
Va dati seama ca daca s-a facut actul de donatie nu exista posibilitatea ca eu sa detin actul de proprietate.
Asta pare a fi o sincopa a sistemului.
Persoana inlaturata de la mostenire nu are posibilitatea sa deschida dezbaterea, iar persoana pe numele careia s-a facut actul de donatie nu are nici un interes sa faca vreo dezbatere pentru ca nu mai este necesara.
In plus, pana se clarifica problema cu dezbaterea, banuiesc ca nu exista nici o metoda de a bloca vanzarea imobilului.
Multumesc pentru raspuns.
Asta inseamna ca nu pot ataca actul de donatie pe motiv de excludere de la drepturile de mostenire?
Daca nu poate fi atacat pe acest motiv, inseamna ca persoana pe numele careia s-a facut actul poate vinde imobilul oricand si atunci chiar nu se mai poate face nimic?
Daca actul de donatie este facut cu clauza de obligatie de intretinere si imobilul se vinde inainte de deces se poate considera ca nu s-a respectat clauza?
Buna ziua.
Am o situatie in care exista 2 mostenitori de acelasi nivel al unei persoane.
Persoana a carei mostenire este problematica este inca in viata si a facut act de donatie a unui imobil (singurul) doar catre un mostenitor, pe care a si fost intabulat.
As dori sa stiu daca exista o varianta in care se pot evita actiunile juridice directe (contestarea actului de donatie) inainte de decesul persoanei. Adica as dori sa blochez orice posibilitate de vanzare a imobilului pana in momentul dezbaterii de mostenire.
Imobilul este acum intabulat pe celalalt mostenitor si poate fi vandut oricand.

In ceea ce priveste dezbaterea de mostenire, cum m-as putea asigura ca aceasta nu se va putea face in absenta mea?
Ma gandesc ca nu e greu ca celalalt mostenitor sa aduca un martor mincinos care sa declare ca nu sunt de gasit.

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Insulte online
Totusi, citind articolul din codul penal despre calomnie, acolo mentioneaza atacarea imaginii a unei persoane.
Din moment ce eu nu stiu cine este acea persoana (am atacat utilizatorul), cum i-am prejudiciat imaginea?
Răspuns la discuția Insulte online
Multumesc pentru raspuns.
Interesant e faptul ca eu nu i-am atacat viata privata, dar el prin aceasta actiune, o ataca pe a mea.
Discuție Insulte online
Buna ziua.

Intr-o discutie purtate cu o persoana pe un forum, am facut referiri la o terta persoana (doar nicknameul, fara vreo remarca la viata privata), in sensul ca am facut o declaratie defaimatoare in ceea ce priveste sanatatea lui psihica.
Ulterior, in urma amenintarilor de plangere, am recunoscut ca am gresit si mi-am cerut scuze pentru mesajul postat.

As dori sa stiu daca persoana respectiva poate intr-adevar intreprinde actiuni legale impotriva mea.

Va multumesc.
Buna ziua,

Am fost amendat pentru depasirea vitezei legale cand am depasit un alt autoturism.
Aparatul radar era unul de tip mobil si venea din contrasens, la aproximativ 100 m in fata mea.
Am auzit de cazuri in care Procesul Verbal a fost anulat datorita faptului ca au fost mai multe masini in inregistrare.

Este posibil sa am sanse de anulare pentru acest motiv?

Va multumesc.
Multumesc pentru raspuns!

Aveti dreptate in privinta incadrarii sanctiunii.

In privinta incadrarii faptei, intr-adevar seamana cu 121/1, dar este trecut OUG 195/02 si deasupra lui un OG si ceva hieroglife care seamana cu "afiz".

Ar avea sens sa ma complic daca penalizarea a fost incadrata corect, iar fapta nu?
Buna ziua,

Am primit o amenda de viteza, iar pe procesul verbal, la mentionarea articolului conform caruia am produs ilegalitatea este mentionat articolul 12 din OUG 195/02. Acest articol face referire la inmatricularea autoturismelor, nu la limitele de viteza.

Totodata, la articolul conform caruia sunt sanctionat, este mentionat articolul 102, pct 2 din OUG 195/02. Acest punct din articol este abrogat.

In sistuatia in care contest amenda pentru neconformitate, am sanse de castig?

Mentionez ca pe PV am declarat ca nu am obiectii, l-am semnat si amenda am platit-o pentru a beneficia de bonificatie.

Va multumesc.