avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate lct_adi

Activitate lct_adi

Buna ziua.
In luna Septembrie/2012 am cumparat un autoturism din Germania pentru care am scos primele numere provizorii (rosii) .La sfarsitul aceleiasi luni am vanduto unei pesoane folosind doar un contract de vanzare cumparare(FARA certificat fiscal).Aceasta pesoana a mai tinuto 2 luni(scotind si cele 2 randuri de numere rosii care se mai puteau scoate) dupa care a vaduto mai departe(tot FARA cerificat fiscal) la a 3-a persoana.
Acesta a 3-a persoana (care este din Valcea) a dat prefectura in judecata pt a putea inmatricula masina fara a plati taxa de prima inmatriculare,proces pe care la castigat

Problema a aparut la politie cand a mers sa inmatriculeze masina in Valcea datorita faptului ca nu sunt atasate cerificatele fiscale (al meu si al intermediarului) la contractele de V-C.
Am fost si am scos certificat fiscal si eu si itermediarul si le-a atasat dosarului dar problema e ca data cerificatului fiscal (15/01/2013) e prea noua pentru acele contracte...

Contractele de V-C nu se pot reface (de ex pe Ianuarie/2013) datorita faptului ca Acea hotarare definitiva de a scuti de la taxa de prima inmatriculre e emisa in decembrie 2012

Ce e de facut ???
orice sfat/raspuns e binevenit .
Multumesc anticipat.