avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Certificatul fiscal nu corespunde (ca data) cu ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Certificatul fiscal nu corespunde (ca data) cu contractul de V-C Auto

Buna ziua.
In luna Septembrie/2012 am cumparat un autoturism din Germania pentru care am scos primele numere provizorii (rosii) .La sfarsitul aceleiasi luni am vanduto unei pesoane folosind doar un contract de vanzare cumparare(FARA certificat fiscal).Aceasta pesoana a mai tinuto 2 luni(scotind si cele 2 randuri de numere rosii care se mai puteau scoate) dupa care a vaduto mai departe(tot FARA cerificat fiscal) la a 3-a persoana.
Acesta a 3-a persoana (care este din Valcea) a dat prefectura in judecata pt a putea inmatricula masina fara a plati taxa de prima inmatriculare,proces pe care la castigat

Problema a aparut la politie cand a mers sa inmatriculeze masina in Valcea datorita faptului ca nu sunt atasate cerificatele fiscale (al meu si al intermediarului) la contractele de V-C.
Am fost si am scos certificat fiscal si eu si itermediarul si le-a atasat dosarului dar problema e ca data cerificatului fiscal (15/01/2013) e prea noua pentru acele contracte...

Contractele de V-C nu se pot reface (de ex pe Ianuarie/2013) datorita faptului ca Acea hotarare definitiva de a scuti de la taxa de prima inmatriculre e emisa in decembrie 2012

Ce e de facut ???
orice sfat/raspuns e binevenit .
Multumesc anticipat.

Cel mai recent răspuns: gmancila , utilizator 20:38, 15 Ianuarie 2013
Suspecta incheierea contractului de vanzare cumpare auto incheiat de dvs in situatia lipsei cerutificatului fiscal
Avand in vedere ca au decazut cele 30 de zile legal prevazute pentru finalizare procedura inmatriculare,puteti solutiona situatia prin incheiere de contract de vanzare direct cu detinatorul din Valcea
lct_adi a scris:


Am fost si am scos certificat fiscal si eu si itermediarul si le-a atasat dosarului dar problema e ca data cerificatului fiscal (15/01/2013) e prea noua pentru acele contracte...

Contractele de V-C nu se pot reface (de ex pe Ianuarie/2013) datorita faptului ca Acea hotarare definitiva de a scuti de la taxa de prima inmatriculre e emisa in decembrie 2012





Faptul ca Certificatul Fiscal are o data ulterioara vanzarii, nu inseamna ca nu este corect, daca data certificatului era inainte de data vanzarii auto, atunci aveati probleme. Deci aceste certificaet cu data de 15.01.2013 sunt in termen. Important ca masina a fost inscrisa de ambii proprietari la impozite si taxe, iar certificatul il puteti scoate oricand dupa data contractului de vanzare cumparare. Am avut situatii in care au radiat auto si au solicitat fiscal dupa 2 ani, pt ca in aceasta perioada nu a inscris auto la politie, deci aici se impunea refacerea certificatului fiscal.

Nu va sfatuiesc refacerea contractelor de vanzare cumparare pt ca este fals in acte, ganditi-va ca amandoi vanzatorii au radiat masinile de la impozite si taxe, iar in momentul inscrierii de catre al treilea cumparator se va verifica cele 3 contracte de vanzare cumparare plus valabilitatea certificatelor fiscale.

Nu aveti nici o treaba dvs cu faptul ca respectivul a castigat acel proces, sau data sentintei nu are legatura cu certificatele fiscale. Sunteti in regula.

Ultima modificare: Marți, 15 Ianuarie 2013
gmancila, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat fiscal-problema inmatriculare justinn justinn Buna seara, va prezint o problema (destul de neplacuta) la care, sper din tot sufletul sa-mi dati o rezolvare: La data de 6.12.2013 am cumparat un autoturism ... (vezi toată discuția)
Fiscal Vally1986 Vally1986 Am si eu o problema destul de mare ...eu sunt plecat din tara si am gasit o masina pe internet de vanzare ...am trimis un var de al meu sa o cumpere .el nu ... (vezi toată discuția)
Am cumparat o masina si vreau sa merg cu ia cu nr proprietarului vechi hingheru001 hingheru001 salut .am cumparat o masina acum 1 saptamana am facut doar contract de vanzare cumparare . mi-a zis cineva ca pot merge decat 1 luna pentru ca a scris pe talon ... (vezi toată discuția)