avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 321 soluții astăzi
Forum Activitate kzkzkz

Activitate kzkzkz

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie:

O ruda apropiata lucreaza de peste 30 de ani la o Societate Agricola ca Sef de Ferma.

Din cate am inteles ( desi nu ma pricep la subiect ) Asociatia trebuia sa plateasca o anume cotizatie pentru a-l incadra in grupa a doua ( pentru vechime in munca ).

Din pacate aceasta asociatie nu a platit cotizatia pentru grupa, prin urmare aceastei persoane nu i se va considera ca si vechime grupa a doua ( conform incadrarii pe cartea de munca ).

Am doua intrebari:

1. Avand pe cartea de munca functia de Sef Ferma Agricola ( care sigur se incadreaza la grupa a doua ), Asociatia respectiva era obligata sa plateasca contributia la stat pentru grupa ?

2. Daca nu a platit contributia, asociatia poate fi data in judecata pentru a plati si a recupera acea "grupa" ?

Este foarte important, deoarece persoana respectiva ar avea 25 de ani cu grupa a doua, ceea ce inseamna aprox 7 ani de vechime in plus, lucru care i-ar aduce o pensionare anticipata fara penalizari.

Multumesc frumos pentru raspuns !
Buna ziua,

Am un credit de nevoi personale fara garantii sau ipoteca la Banca in CHF si din pacate am ramas restant la plata acestuia cam 12 luni ( din cauza ca nu am mai avut loc de munca )

Am incercat prin toate modalitatile posibile sa discut cu ei, sa refinanteze creditul, sa imi prelungeasca perioada dar sa faca rata mai mica, etc ...

Din pacate ieri am primit un proces verbal de executare silita, cu suma pe care o am de plata plus onorarii.

Doresc sa intreb daca exista posibilitatea de a se executa silit fara un proces prealabil, sau daca se poate face ceva in acest sens.
Buna ziua,

Ma intereseaza lichidarea unei firme ce detine datorii la stat de aprox 10.000 EURO, plus cateva datorii vechi la niste furnizori ( cosmote, romtelecom, etc ) in valoare totala pe pana la 10.000 RON
Firma nu mai are activitate de peste 1 an, iar activitatea pe care a avut-o a fost foarte scazuta.

As dori daca se poate sa iau legatura cu un lichidator, pentru lichidarea acestei firme, dar din pacate nu am gasit nici un numar de telefon al unui lichidator la care sa raspunda cineva.

In principal, as dori sa iau lagtura cu un lichidator pentru a afla exact in ce conditii se poate efectua aceasta lichidare, care este dura si care sunt costurile.

Multumesc