avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 139 soluții astăzi
Forum Activitate andreypck

Activitate andreypck

Exista norme pentru aplicarea legii 153/2017? Eu am cautat, insa nu am gasit...
As avea nevoie de aceste informatii pana marti (20.02.2018).

Va multumesc anticipat!
Multumesc pentru raspuns!
Oare nu am incadrat discutia la sectiunea potrivita?
Buna ziua,

sunt angajat la o institutie publica din luna octombrie 2017, iar in 27 decembrie 2017 am obtinut titlul stiintific de doctor (prin Ordinul Ministrului Educatiei Nationale). Cand l-am prezentat la serviciu, mi s-a spus ca aici exista o cerere tip care trebuie completata si ca mai este nevoie si de diploma de doctor (act ce a fost emis in baza si in urma Ordinului mai sus mentionat, la data de 26 ianuarie 2018).

Am completat cererea, care se incheie cu mentiunea: ”Doresc sa imi fie acordata indemnizatia pentru titlul stiintific de doctor incepand cu ..." (eu completand ) "...27.12.2017...”, si am trimis-o pe email impreuna cu o copie scanata dupa diploma, in data de 30.01.18.
Raspunsul institutiei in 31.01.18 a fost ca pe cerere trebuie completat cum ca: ”Doresc sa imi fie acordata indemnizatia incepand cu ...01.03.2018...”, deoarece procedura dureaza cateva zile si nu voi primi indemnizatia de la 01.02.18, ci numai incepand cu 01.03.18. In plus, sa trimit si o ”copie legalizata” dupa diploma.

Cf. Legii 153/2017, art 14, alin 1) Personalul care DETINE titlul ştiinţific de doctor beneficiază de o indemnizaţie lunară pentru titlul ştiinţific de doctor în cuantum de 50% din nivelul salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată, dacă îşi desfăşoară activitatea în domeniul pentru care deţine titlul. (Conditii pe care le satisfac)


Intrebarile mele sunt:

1. Daca DETIN titlul din data de 27.12.17, nu ar trebui tot de atunci sa mi se acorde indemnizatia, fiind angajat la acea data?
2. Nu ar trebui sa pot completa cererea si mai tarziu, cu specificatia ca: ”Doresc sa imi fie acordata indemnizatia pentru titlul stiintific de doctor incepand cu ...27.12.2017...”, urmand ca institutia sa calculeze retroactiv (sa regularizeze) pana la data curenta (data cererii)?
Mentionez ca la alte institutii indemnizatia apare pe fluturasul din februarie 2018, cu incepere de la 01.01.18.
3. Cf. O. G. nr. 41/2016, se mai cere copie legalizata dupa diploma, daca le-am trimis pe email o copie scanata?

Va multumesc pentru timpul acordat!
Buna ziua,

intrebarea mea este daca se poate pescui legal (avand permis pt pescuit) pe un canal (apa) cu o lungime de vreo 200m, dintre 2 proprietati (ingradite fiecare), langa Dunare (bratul Sf. Gheorghe) fara a incalca vreo proprietate sau vreun drept?

Cu alte cuvinte, canalul este public sau nu?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Reluarea activitatii dupa CCC
Da asa a fost, din cate imi aduc aminte. Va multumesc mult pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Reluarea activitatii dupa CCC
Am inteles ca am dreptul de a reveni la locul de munca, dar ce se intampla daca angajatorul refuza sa ma primeasca?

Si de asemenea cum calculez indemnizatia pt. al doilea copil, tinand cont de cele 3 TIPURI de venit de care beneficiez in ultimele 12 luni pana la nastere?

Va multumesc.
Buna ziua.

As dori sa va intreb cateva lucruri in acelasi subiect, daca imi permiteti:

1. Pe 23.05.2012 am nascut, urmand 2 ani (defapt 23 luni) de concediu de maternitate in care am primit indemnizatia pentru crestere copil (in cazul meu 1200lei/luna). Pe 23.04.2014 ar trebui sa ma intorc la serviciu.

ESTE obligat angajatorul (un am lucrat ultimele 12 luni inainte de nasterea copilului) sa ma primeasca la serviciu pentru inca cel putin 6 luni?
Daca da, pe acelasi post?
Si pe acelasi salar?


2. Pe 23-24.09.2014, daca totul e ok, voi naste al doilea copil, si as dori sa ma intorc la serviciu, insa doar pentru 2 luni, dupa care sa intru in concediu prenatal pana la data nasterii.

Cum se calculeaza indemnizatia pentru crestere copil in cazul celui de-al doilea nascut, avand in vedere ca nu ma incadrez in continuitate?


... ultimile 12 luni aferente indemnizatiei celui de-al doilea copil:

(iunie 2014 - septembrie 2013) - 3 luni - PRENATAL - presupunem valoare - 1071lei/luna
(aprilie 2014 - iunie 2014) - 2 luni - LUCRATE - presupunem salar - 1900lei/luna
(decembrie 2013 - aprilie 2014) - 4 luni - INDEMNIZATIA primului copil - 1200lei/luna

3. In PRENATAL ma plateste statul sau angajatorul?

Va multumesc foarte mult pentru rabdare si intelegere!
Buna ziua.
In urma cu 3 ani, masina mi-a fost confiscata de catre politie, iar pana in prezent am platit prejudiciile.

Eu inca mai platesc impozit pentru acea masina. Cum as putea afla daca mai exista masina, si cum as putea-o recupera? As avea prioritate la o eventuala licitatie? E posibil sa fie deja vanduta? Cum sa procedez?

Va multumesc mult.