avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Activitate schumiholic

Activitate schumiholic

Răspuns la discuția Renuntarea la plata tva
Multumesc tare mult!
Răspuns la discuția Renuntarea la plata tva
Deci inteleg ca trebuie sa depun decontul si sa fac plata pana pe 25 martie, corect?
Răspuns la discuția Renuntarea la plata tva
Sunt mai multe articole, nu stiu exact la care va referiti. Citez din decizie:
"In baza prevederilor Art. 152 din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare/art. II din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 24/2012 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal si reglementarea unor masuri financiar-fiscale, va comunicam ca inregistrarea in scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal a fost anulata, ca urmare a solicitarii dvs. din data de 10.01.2014. Inregistrarea in scopuri de TVA se anuleaza de la data comunicarii prezentei decizii."

Dupa care mi se spune ca pana la 25 a lunii urmatoare celei in care a fost comunicata prezenta decizie am obligatia depunerii ultimului decont de TVA.

Aici e nelamurirea care o doresc clarificata: 25 februarie sau 25 martie? Se ia in calcul comunicarea deciziei din februarie sau solicitarea mea din ianuarie?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Renuntarea la plata tva
As dori si eu lamurire intr-o problema similara.
Am depus D096 pe 10 ianuarie. Mi-am ridicat decizia privind anularea intregistrarii in scopuri de TVA ieri, si asa apar si pe site-ul ANAF, ca a fost inregistrata anularea in data de 05.02.2014. Cand trebuie sa depun D300 si D394 si sa platesc? Pana pe 25 februarie, sau pana pe 25 martie?
Multumesc anticipat!
Ma poate ajuta cineva cu cele 2 nelamuriri pe care le mai am? Multumesc!
Multumesc tare mult pentru raspuns! 2 intrebari as mai avea, este suficient jurnalul de vanzari, sau trebuie si cel de cumparari? Este suficient sa printez jurnalul din programul de contabilitate pe care il folosesc sau trebuie cel clasic, scris de mana?
Multumesc anticipat!
Am o intreprindere individuala care a fost nevoita la inceputul lui 2012 sa devina platitoare de tva pentru depasirea plafonului vechi.
In prezent cifra de afaceri este mai mica si vreau sa ies din evidenta platitorilor de TVA. Platesc TVA trimestrial. Cand trebuie sa depun formularul 096, intre 1 si 10 ianuarie, sau pot in orice luna? In afara de Certificatul de inregistrare in scopuri de TVA in original, mai trebuie depus ceva? Trebuie sa depun si balanta de verificare? Contabilitatea mea este in partida simpla.
Multumesc anticipat!
Deja m-ati pierdut, nu mai inteleg nimic...
As vrea daca se poate un raspuns clar. II trebuie sa factureze servicii catre organizatia non-profit neplatitoare de tva din UE. Cum se factureaza daca II este platitoare de TVA sau daca iese din evidenta TVA? In ce caz II trebuie sa se inregistreze in ROI?
Multumesc pentru raspuns!
As vrea sa stiu ce se intampla daca II ramane platitoare de tva - factureaza cu tva catre organizatia neplatitoare de tva, corect? In acest caz mai trebuie sa se inscrie in ROI? Sau inscrierea in ROI se face numai in momentul in care trebuie emisa o factura catre o firma din strainatate platitoare de TVA?
Buna ziua!
O intreprindere individuala care este in momentul de fata platitoare de tva vrea sa presteze servicii IT catre o organizatie non-profit neplatitoare de TVA din UE. In situatia in care II ramane platitoare de tva, trebuie sa factureze cu tva, deci pretul va fi mai mare, corect?
Daca solicita scoaterea din evidenta tva, pentru emiterea facturii catre organizatia din UE, atata vreme cat aceasta nu e platitoare de tva, este necesara inscrierea in ROI?
Multumesc anticipat!