avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Activitate Marilena-lena

Activitate Marilena-lena

Răspuns la discuția calcul pensie alimentara!
...nu voi informa instanta trunchiat, eu aici am intrebat doar aspectele care -mi lipseau d.p.d.v. juridic., sa ma lamuresc asupra intregii situatii personale. De altfel, am primit deja raspunsuri avizate! de la alti avocati. Multumesc si pentru interventiile dvs.
Răspuns la discuția calcul pensie alimentara!
....domnisoara, daca tatal s-ar enerva din cauza procesului, ar fi "de bine", va spun sigur...asta ar insemna ca reactioneaza, ca aude si vede, ca intelege si doreste sa faca parte din viata copilului...oricum, m-am cam lamurit...sunt avocati si "avocati"...raportati dvs.situatiile la ce doriti, eu nu cred ca vreo instanta din lume aplica legea asa, in general, la comun,si nu tine cont de particularitatile fiecarei situatii....ca "interesul superior al copilului" e doar asa, o expresie....dati-mi voie sa imi aleg un avocat care este si parinte, e dreptul meu.
Răspuns la discuția calcul pensie alimentara!
Asa este, aveti dreptate, multumesc pt.raspuns, doamna avocat!
Daca ar fi fost dupa mine, nu scriam azi pe acest site ci eram in parc cu copilul meu si tatal lui. Din pacate, nu este asa. Eu voi cere ceea ce consider eu in momentul de fata ca trebuie sa cer....Daca lucrurile se vor schimba peste ani, sau se vor aseza, usa noastra este deschisa.....dar ramane in suflet durerea de mama ca fiul ei va creste fara prezenta tatalui, desi acesta ar fi putut face parte din viata noastra...
Răspuns la discuția calcul pensie alimentara!
Domnisoara, se pare ca ati pierdut esentialul.....5 ani l-am rugat sa faca parte din viata copilului meu, dar nu a vrut...m-am chinut singura de cand l-am nascut si l-am rugat mereu cu pretul sanatatii mele sa ma ajute in cresterea si educarea lui....Dvs. aveti copii? De avocati ca dvs. ma feresc eu, care sunt subiectivi si vorbesc doar din carti....sunteti femeie si ar trebui sa intelegeti niste aspecte...Nu eu il scot din viata copilului, el nici macar nu a intrat....consider ca mi-am facut datoria de fata de copilul meu de a avea tata, dar nu am reusit....si observ ca au fost cazuri in care instanta a dat custodie exclusiva si mamelor care vin din casatorii legale, care au avut avocatii buni...in locul dvs. m-as feri sa dau "verdicte" fara sa pun intrebari pentru ma lamuri exact......si da, mi se pare normal sa participe financiar atata vreme cat legea permite acest lucru....copiii nu cresc cu aer....e binevenit in viata lui, dar nu doreste acest lucru....cum v-ati simti ca o instanta sa va dea custodie comuna cu cineva care nu va doreste copilul in viata lui?
Răspuns la discuția calcul pensie alimentara!
...temeiul pentru cererea mea este ca nu si-a acceptat copilul de cand s-a nascut, nu s-a implicat in cresterea lui, nu a relationat cu el, copilul e pe numele meu, e al meu, locuieste cu mine, "tatal" are viata lui in alta parte...credeti ca aceste motive sunt suficiente pentru cererea mea?
Multumesc mult, doamna avocat! Ce parere aveti despre sustinerea personala in instanta a propriei cauze? Se poate avea castig de cauza la fel ca atunci cand te reprezinta un avocat? :)
Poate avea program de vizita daca nu cere?
Multumesc mult pentru raspuns (din suflet) :) Exact de subiectivism imi este teama, pentru ca altminteri, cu probele pe care le am, nici o instanta din lume nu ar trebui sa stea sa se gandeasca vreun pic la ceea ce eu cer (de drept). "Domnul' este un alcoolic cu "staif", adica nu e d-ala de cade prin santuri, nu e atat de prost...ca daca stau sa ma gandesc, nu ma incurcam cu el...doar eu l-am vazut in starile acelea deplorabile, si este un betiv "cuminte', e violent doar daca il provoci (si nu se pune nimeni cu el), tace, se inchide il el...eu l-am "luat' deja cu problemele acestea, cu frustrarile lui pe care nu le-am aflat pe deplin si pe care le-a inecat in alcool de zeci de ani incoace. Am incercat sa las deoparte relatia mea cu el, vazand ca nu merge si nu merge, si sa imi inving calitatea de femeie si s-o pun in fata pe cea de mama, pentru copil, vrand sa cladesc o relatie fiului meu cu tatal lui. Nu s-a putut sub nici o forma. As dori sa intreb daca martorii pot fi luati in consierare? Am niste idei de martori care cred ca ar putea depune marturie pt.alcoolism...Va multumesc! :)
Ce anume sa vrea, va rog?

Ioana, mult noroc, putere si multa sanatate va doresc, tie si copilasului! :) Va fi bine pana la urma!


[ va rog sa folositi functia editeaza cand aveti de completat un mesaj- pct 1.3 din regulament]
Va multumesc din suflet pentru acest raspuns. :) Singura mea problema (sper sa gasesc o solutie) este cum sa dovedesc si cu probe ca acest om bea dimineata in loc de cafea, votca sau gin.....adica lucru este cert si adevarat, a avut probleme mari in trecut (hepatita) si tot nu a renuntat...oricum, multumesc mult. :)

Multumesc mult! E vorba de baietel. Credeti ca ar scadea sansele in cazul acesta? Multumesc anticipat! Numai bine.


Motivul cel mai real si intemeiat (printre altele) este ca nu-mi pot lasa copilul sa interactioneze cu un om care nu l-a vrut, nu l-a acceptat si este alcoolic. Trebuie sa ma gandesc (poate imi sugerati Dvs. cum s-a mai procedat in alte cazuri) la o modalitatea de a demonstra instantei ca este alcoolic si de la ora 11-12 (a.m) este in stare de ebrietate zilnic.
Va multumesc!
Buna ziua,

Dupa ce zilele trecute am adresat niste intrebari legate de mediere, pensie alimentara si custodia exclusiva a copilului meu, si am primit raspunsuri de aici favorabile, am fost
sa vorbesc cu un avocat pe viu, i-am expus situatia mea (necasatorita, copil de 6 ani cu un barbat cu care nu am locuit niciodata impreuna, doar 1 an in afara tarii si atunci nu aveam copilul, nu s-a implicat material sau afectiv in cresterea copilului, betiv notoriu cu care nu se poate intelege un om matur si nu l doresc in preajma copilului) avocata imi sugereaza azi sa nu cer custodie exclusiva ca este in dezavantajul meu :O si ca acum instanta da custodie comuna parintilor, conform noii legi. Cum se poate sa fie asa, cum sa dea custodie comuna cuiva pe care copilul abia il stie si are probleme mari de tot cu bautura? A adaugat ca sa depun dosarul, sa vedem cum decug lucrurile, etc.etc. si mai vedem pe parcurs. Ce fel de avocata este asta? Eu nu joc la loterie viata copilului meu si nu-mi permit sa fac niste lucruri care l-ar afecta pe micut si e care nu sunt sigura, in conditiile in care el are liniste, educatie, buna crestere, camin, etc. Ma intelege cineva? Asa stau lucrurile, va rog? Mi-a mai spus, de asemeni, ca sedinta de inormare nu e obligatorie (abia dupa 15 august ac), ma rog...asta am vazut si eu pe net. Pe mine ma intereseaza sa merg la sigur cu custodia, nu doresc sa cer parerea unui betiv daca ies din tara, la ce scoli va merge fiul meu..pentru noi, e un strain. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
P.S. Am povesit un pic pentru ca situatia mea e un pic diferita, nu a existat casatorie, convietuire, implicare, etc., si trebuie inteles exact. Multumesc!