avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate bobonet

Activitate bobonet

buna ziua in legatura cu aceasta firma de recuperare conform art. 1578 din codul civil am cerut documente referitor la datoria care ei spun ca o am va atasez modelul de cerere care le am trimis prin posta cu confirmare de primire : " Cu referire la notificarea dvs. de plata no. din data de...va transmit acest raspuns, prin care va informez asupra faptului ca, fara sa recunosc debitul, fara sa refuz sa il platesc, insa intrucat am dreptul si doresc sa verific validitatea restantei pe care dvs. spuneti ca o datorez catre XYZ, va cer sa imi raspundeti in scris la urmatoarele intrebari :
- pentru ce fel de servicii/produse datorez eu aceasta suma de bani catre XYZ
- vreau sa imi explicati modul in care a fost calculata suma, cu defalcarea debitului principal fata de alte categorii de pretentii financiare cuprinse in total indicat de dvs
- sa imi trimiteti copii ale documentelor in baza carora dvs. si XYZ pretindeti ca eu datorez aceste sume de bani
- sa imi trimiteti lista completa a platilor pe care eu le-am facut catre XYZ sau creditorii originali, impreuna cu contractul semnat si graficul de plati, plus un extras complet de cont
- sa imi spuneti daca XYZ este creditorul original sau daca a preluat creanta prin cesiune sau subrogatie de la creditorul initial si daca este asa, sa imi spuneti care este identitatea acestui creditor original
- sa imi demonstrati ca dreptul de a pretinde suma de bani nu este prescris conform legilor romanesti in materie de prescriptie extinctiva
- sa imi spuneti care este numarul dvs. de inregistrare la ONRC , codul dvs. unic de inregistrare si faptul ca aveti in obiectul de activitate al societatii ABC activitatea de colectare a debitelor;
- sa imi spuneti care este numarul de inregistrare la ONRC si codul unic de inregistrare fiscala al creditorului XYZ si al celorlati eventuali creditori originali;
- toate documentele vreau sa imi fie trimise avans mentiunea conform cu originalul si avand semnatura originala si stampila reprezentantilor creditorului XYZ sau a eventualilor creditori originali;
Pana imi veti trimite aceste documente si raspunsuri/precizari, va notific prin prezenta asupra faptului ca, atat dvs. cat si XYZ sau creditorii originali, sa va abtineti de la faptul de a comunica date despre mine catre Biroul de Credit pentru ca mi-ai incalca drepturile, si daca voi suferi orice consecinta negativa de pe urma unei asemenea iniative a dvs. sau a creditorilor, ma voi adresa Justitiei sa cer obligarea la plata de daune.
Astept sa imi trimiteti raspunsul dvs. impreuna cu documentele solicitate in termen de 30 de zile de la data primirii prezentei scrisori pe care vi-o trimis astazi.....
Va notific de asemenea faptul ca, pana la data la care nu imi veti trimite un raspuns scris insotit de documentele solicitate, nu vreau sa ma mai contactati telefonic, e-mail sau in vreo alta forma si vreau sa notificati acest lucru atat catre XYZ dar si catre alti eventuali creditori originali, in caz contrar urmand sa le cer daune in Justitie sub acuzatia de hartuire si amenintare nefondata.
Daca nu imi veti trimite raspunsurile scrise si documentele cerute in cele 30 de zile, voi prezuma faptul ca notificarea dvs. de plata a fost rodul unei erori, si va voi cere sa ma stergeti din baza dvs. de date, si sa incetati orice alte proceduri impotriva mea. ACUM VA INTREB AM PROCEDAT BINE CA AM TRIMIS ACEASTA CERERE? dupa ce a primit aceasta scrisoare firma de recuperare vad ca nu da interes la aceasta, ma tot suna si imi tot trimit notificari ca daca nu platesc ma dau in judecata si ma forteaza prin executare silita sa platesc si imi pun proprire pe salar sau mobile sau imobile. Va intreb daca trec cele 30 de zile si nu imi trimit aceste documente in caz de proces poate fi aceasta scrisoare cu confirmarea de primire dovada impotriva lor? va multumesc.
am trimis o solicitare in scris la firma [editat] in care am cerut documente care sa ateste validitatea datoriei forma de calcul a acesteia si alte documente privind contractul dintre [furnizor telefonie] si [firma recuperari creante] am mentionat ca au termen de 30 de zile ca sa mi trimita acele documente si daca nu le vor trimit atunci consider ca datoria este rodul unei erori si sa ma stearga din baza lor de date am mai mentionat ca pana nu imi trimit documentele sa nu ma mai contacteze dar vad ca nu imi respecta solicitarea ma tot suna ca sa rezolv cu ei nelamurilile la telefon am cerut ca nu la telefon sa rezolve ci sa imi trimita in scris acele documente dar ei tot insista cu telefoanele ca sa clarificam la tel in situatia asta ce e de facut am banuiala ca e ceva putred la mijloc va multumesc anticipat




[ editat- nu mai mentionati numele societatilor in mesaje dvs]
buna ziua am verificat pe instiintare referitoare la identificarea datoriei (datorie principala ; penalitati; dobanzi); nu sunt mentionate
- am solicitat telefonic firmei credit express transmiterea dovezii scrise a cesiunii (actul dintre firma de telefonie si firma de recuperare) si au raspuns ca ei nu sunt obligati sa-mi trimita documente ca sa dovedeasca suma datoriei catre cosmote mentionez ca am inregistrat convorbirile ce sa fac pe mai departe va multumesc mult ptr ajutorul pe care mil acordati
dar nu inteleg de ce insista ca sa fac o plata si numai dupa aceea sa ne intelegem la plata in rate ei spun ca numai dupa efectuez plata unei sume poate sa trimita dosarul la reesalonare si apoi sa stabileasxa rate lunare
buna ziua va rog sa ma ajutati cu un sfat intr-o problema acum 2 ani si cateva luni am avut un abonament la [editat] care nu lam mai putut plati de cateva luni am inceput sa primesc somatii de plata de la o firma de recuperare [editat] de la suma de 220 lei de la abonamentul [editat] sa ajuns la suma de 1500 lei la acesti recuperatori care au cumparat datoria de la cosmote ma tot ameninta ca ma dau in judecata ca imi fac executare silita etc . Eu am incercat sa ajungem la o intelegere ca sa imi faca rate lunare ca nu am de unde plati suma integral si ei au zis ca sa poata sami stabileasca rate lunare trebuie mai intai sa platesc 10-20 % din suma numai asa pot dupa aceea ca sa imi stabileasca rate pana la termenul prescriptiei sumei mai sunt cateva luni nu stiu ce sa fac cum sa procedez am auzit ca daca le dau o suma de bani atunci termenul de trei ani pana la prescriptie se prelungeste cu inca trei de la data la care am platit suma respectiva fa rog respectuos datimi un sfat ce sa fac multumesc.