avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate Smarandache

Activitate Smarandache

Am beneficiat de suspendatea executarii silite dispusa prin lege pana in septembrie atat din partea tertului poprit Casa de Pensii cat si a Ing Bank. Stiu ca a fost prelungita perioada suspendarii pana la 26 Decembrie, eu sunt persoana privata si am doua popriri solicitate de executori jud. Am primit pensia astazi 12 noiemb. si vad ca, Casa de Pensii a efectuat poprirea. Ordonanta de modificare/ prelungire a fost public. pe 26 oct. nu am vazut-o si nu stiu daca se refera doar la suspendarea executarii silite pt. firme si pentru debite fiscale. Imi puteti indica nr. actului normativ publicat in M.O. ? Multumesc anticipat
Am 2 popriri la ING Bank unde primesc lunar pensia de 640 lei. In aceasta luna in cont am primit si o suma reprezentand salariul aferent lunii aprilie din care mi s-a retinut, in mod corect 50%. Dupa cateva zile, cand mi-a fost virata pensia banca a aplicat o reducere de 50% din quantumul acesteia si nu doar din diferenta dintre jumatatea salariului minim net. Explicatia este halucinanta, au cumulat cele doua sume si considera ca venitul meu lunar depaseste cei 1263 lei considerat venit minim net. In cuprinsul lui 729 Cod p.c. nu exista notiunea de venit lunar cumulat, ci doar de sume ce reprezinta venituri din munca, salariale si pensii. Pentru fiecare suma, functie de natura ei si de quantum se face aplicatiunea lui 729 ? Salariul este un venit periodic lunar ca si pensia dar modalitatea de retinere trebuie aplicata sumei aferente fiecarui venit in parte, poate un tert sa inventeze notiunea de venit net lunar cumulat al unui debitor?
Cand instanta respinge cererea de suspendare a exe.silite dar nu dispune din oficiu si restituirea cautiunii ( art. 1063 pr. 4) ce pasi trebuie sa urmez?
Suspendarea executarii silite cu apel este executorie sau nu. In ce conditii, daca nu s-a facut apel de parte in termen sau dupa ce ramane definitiva. in apel?
Care este valoarea taxei de timbru judiciar pt. o cerere de suspendare a executarii silite (2.330 lei) si ce inseamna "pana la solutionarea contestatiei la executare"? pana la pronuntarea pe fond sau si in apel?
Răspuns la discuția Contestatie la executare
Si cum o motivez ca temei juridic?
Am facut o contestatie la executare si am dat un temei gresit. Nu am primit inca termen. Ce actiune sa fac: indreptare eroare materiala sau modificare cerere de judecata?
Am otinut respingere cererii de incuvintare a executare silita ( ca neintemeiata). In ce conditii si unde se judeca apelul ?
Răspuns la discuția Exceptare contributii la SANATATE
Conditionalitatea"daca nu realizeaza venituri" a fost eliminata,din textul lit. f prin ordonanta de modificare a C.F. de anul trecut. Asa a vrut legiuitorul, nu eu sau d.voastra. Consultati noul text al C.F. ca atare nici punctul referitor la ordinul ANAF nu are aplicabilitate in cazul meu. Exista in art. 154 persoane exceptate cu aceasta conditionalitate dar nu cele incadrate in evidenta Programului Nat. de Sanatate